Kraków: ruszyła jedyna w regionie Poradnia Antynikotynowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 16:31

Mieszkańcom województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego służyć będzie Poradnia Antynikotynowa w Krakowie, która w środę (20 listopada) zainaugurowała działalność. To jedyna tego typu placówka w tej części Polski.

Kraków: ruszyła jedyna w regionie Poradnia Antynikotynowa
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jednostka działa w strukturach Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Do poradni może się zarejestrować każdy, kto czuje taką potrzebę a konsultacje (np. psychologiczne, pulmonologiczne), jak i badania diagnostyczne, udzielane są bezpłatnie. Na potrzeby placówki zostało zatrudnionych osiem osób, w tym psycholog, psychiatra i psychoterapeuta, pulmonolodzy, recepcjonistki.

- Wydaje się, że nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie jest szkodliwe, a wciąż mniej więcej podobny odsetek osób pali. Co przerażające dla mnie - pali coraz więcej ludzi młodych, chociaż mnie się osobiście wydawało, że palenie jest niemodne. Coraz więcej osób sięga po papierosy czy e-papierosy, które wcale nie są takie nieszkodliwe jakby się mogło wydawać. Problem jest duży, mimo kampanii antynikotynowych - np. kampanii w USA polegającej na usuwaniu papierosów ze zdjęć znanych ludzi czy kręceniu filmów bez papierosów - powiedziała na środowej konferencji prasowej Dorota Sobczyk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu im. Jana Pawła II.

Pulmonolog Paweł Sawicki i kierownik projektu "Weź głęboki oddech", w ramach którego uruchomiono poradnię, podkreślił, że otwarta jednostka jest jedyną taką w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, oraz jedną z niewielu w Polsce.

Program "Weź głęboki oddech" został dofinansowany przez Unię Europejską w wysokości prawie 2 mln zł. Celem projektu jest zachęcanie do rzucenia palenia, zwiększanie świadomości o chorobach, spowodowanych przez tytoń. W ramach programu do końca 2021 r. prowadzone mają być także kampanie medialne, spotkania i szkolenia dla personelu medycznego. Powstanie również ogólnodostępna aplikacja mobilna.

Oficjalna inauguracja działalności Poradni Antynikotynowej w Krakowie nastąpiła przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu (trzeci czwartek listopada).

Według GUS w Polsce pali prawie co czwarta osoba. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) zajmuje czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie, zaraz za chorobami serca, udarami mózgu i zapaleniem płuc. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 mln, z czego rocznie 15 tys. umiera.

Beata Kołodziej (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum