Kraków: rusza pierwszy miejski program ochrony zdrowia psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2010 15:04

Mieszkańcy Krakowa mają szansę uczestniczyć w bezpłatnym programie profilaktyki zaburzeń psychicznych.

Kraków: rusza pierwszy miejski program ochrony zdrowia psychicznego

Program adresowany jest do osób, które albo nigdy nie były leczone psychiatrycznie albo zdiagnozowano u nich lżejsze zaburzenia.

Jak poinformował dyrektor biura ds. ochrony zdrowia Urzędu Miasta Krakowa Michał Marszałek, jest to pierwszy miejski program dotyczący ochrony zdrowia psychicznego, uchwalony przez Radę Miasta na lata 2010- 2012. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel 90 tys. zł. Program oparto na autorskim pomyśle. Podobne projekty prowadzone są w Australii i Kanadzie.

– Pod wpływem opinii m.in. konsultantów ds. zdrowia psychicznego miasto doszło do wniosku, że trzeba tą dziedzinę ochrony zdrowia wyodrębnić i objąć osobnym programem, który ma na celu  wychwytywanie wczesnych objawów depresji i psychoz. Te, szybko zdiagnozowane, mają lepsze rokowania w leczeniu– zaznaczył Marszałek.

W ramach bezpłatnych konsultacji będzie mogło być przyjętych około 60 pacjentów, którzy przejdą cykl kilku spotkań, obejmujących diagnostykę i psychoedukację. Możliwe będą także sesje rodzinne.

Według statystyk corocznie w Krakowie odnotowuje się około 600 nowych zachorowań na depresję i około 100 na schizofrenię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum