Kraków: przeszczep allogenicznej łąkotki bocznej w Szpitalu św. Rafała

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2016 14:35

W lutym br. w Szpitalu św. Rafała po raz pierwszy zespół lekarzy pod przewodnictwem Stanisława Szymanika wykonał rzadką procedurę przeszczepu allogenicznej łąkotki bocznej.

Szpital św. Rafała jest jednym z nielicznych ośrodków w Małopolsce wykonujących takie procedury metodą artroskopową. Fot. Archiwum

Szpital jest jednym z nielicznych ośrodków medycznych w Małopolsce wykonujących takie procedury metodą artroskopową.

30-letni pacjent, u którego wykonano kilka lat wcześniej rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego, miał dodatkowo uszkodzenie łąkotki bocznej. Podczas naprawy tego uszkodzenia w Szpitalu św. Rafała w 2015 r. okazało się, że jego rodzaj i zakres w przyszłości może skutkować postępem zmian zwyrodnieniowych w przedziale bocznym kolana i szybkim narastaniem dolegliwości bólowych połączonych z ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego.

- Aby zapobiec owym zmianom zaproponowałem pacjentowi procedurę rzadko wykonywaną w Polsce i poza granicami kraju - przeszczep allogenicznej łąkotki. Procedura wymagała odpowiedniego wymiarowania przedoperacyjnego w oparciu o badania rezonansu magnetycznego celem precyzyjnego doboru transplantatu. Następnie we współpracy z Bankiem Tkanek w Katowicach udało się precyzyjnie dobrać tkankę do transplantacji o wymiarach identycznych jak anatomiczne wymiary łąkotki bocznej pacjenta - mówi Stanisław Szymanik, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Tkanka do transplantacji została rozmrożona i przygotowana do przeszczepienia. Przygotowanie przedziału bocznego stawu kolanowego pacjenta, a w szczególności torebki stawowej, wymagało wywiercenia 2 kanałów kostnych służących do stabilizacji przedniego i tylnego rogu transplantatu. Zabieg został wykonany metodą artroskopową. Po wprowadzeniu przeszczepu wykonano stabilizację obu rogów łąkotki w kanałach kostnych oraz przyszyto transplantat w anatomicznym położeniu.

- Zabieg zakończył się zgodnie z planem, bez żadnych powikłań. Pacjent został wypisany do domu w drugiej dobie po operacji, zaś obecnie jest poddawany rehabilitacji. Po jej zakończeniu i stwierdzeniu prawidłowej przebudowy, a w szczególności ukrwienia przeszczepu, trzy miesiące po operacji mamy nadzieję na pełny powrót pacjenta do aktywności fizycznej i sportowej - wyjaśnia ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii

Zabieg został wykonany w ramach kontraktu NFZ we współpracy z Bankiem Tkanek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach w ramach ''Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020''.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum