Kraków: przeprowadzili jednoczesną replantację dwóch dłoni
Operację jednoczesnego przyszycia dwóch dłoni 24-letniemu mężczyźnie z województwa łódzkiego przeprowadzono w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. - Ręce pacjenta są ciepłe. Mamy nadzieję, że wszytko będzie dobrze - mówiła PAP prowadząca zabieg chirurg dr Anna Chrapusta.

Ręce młodego mężczyzny na wysokości nadgarstków odcięła gilotyna do cięcia rur. W nocy z poniedziałku na wtorek (z 16 na 17 listopada) został on przetransportowany do działającego przy Szpitalu im. L. Rydygiera Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego, które zajmuje się replantacją kończyn górnych.
- Niestety pogoda uniemożliwiła transport lotniczy pacjenta. Po jego dotarciu do Krakowa, musieliśmy działać bardzo szybko i bardzo sprawnie. Zabieg od momentu identyfikacji struktur koniecznych do zespolenia trwał 10 godzin - mówiła PAP dr Chrapusta, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej i Oddziału Oparzeń.
Do operacji przystąpiły równolegle dwa zespoły chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek i instrumentariuszek. Jak powiedziała PAP dyrektor Szpitala im. L. Rydygiera ds. lecznictwa Bożena Kozanecka była to pierwsza w Polsce próba replantacji obu rąk jednocześnie.
- Ręce mężczyzny są w tej chwili ciepłe. Ale do momentu, kiedy w piątej dobie odstawiam podawane pacjentowi leki wspomagające krążenie i ukrwienie kończyn, jest element niepewności. Cieszę się dopiero, kiedy mogę wypisać pacjenta do domu. Ciepłe ręce i palce tuż po replantacji, to iskierka nadziei, że wszystko będzie dobrze - mówiła dr Chrapusta.
- Zespoliliśmy wszystkie potrzebne ścięgna, główne naczynia tętnicze i odpowiednią liczbę żył oraz obydwa główne nerwy - dodała.
Jeśli nie będzie przeciwwskazań anestezjologicznych mężczyzna jeszcze we wtorek wieczorem lub w środę trafi do komory hiperbarycznej, by stężony tlen wspomógł utlenienie tkanek, które przez kilka godzin były martwe.
Małopolskie Centrum Oparzeniowo-Plastyczne, Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej, w strukturach którego znajdują się Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, Oddział Oparzeń oraz poradnie specjalistyczne, współpracuje z innymi wiodącymi ośrodkami chirurgii ręki w Polsce. W ramach ogólnopolskiego dyżuru przyjmuje pacjentów z różnych regionów, wymagających replantacji i rewaskularyzacji kończyn górnych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)