Kraków: protonowa operacja nowotworu oka

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 17:45

U dwojga pacjentów Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzono zabiegi usuwania nowotworu oka przez napromieniowanie. Pacjenci cierpią na czerniaka błony naczyniowej oka.

Kraków: protonowa operacja nowotworu oka

Były to pierwsze tzw. operacje protonowe nowotworu oka w Polsce i w Europie Środkowej. Zostały przeprowadzone w trybie eksperymentu medycznego, gdyż w katalogu świadczeń medycznych nie ma takiej procedury, jak radioterapia protonowa.

Pacjenci zostali przygotowani do zabiegów w Klinice Okulistyki i Onkologii Okulistycznej, natomiast samo napromienianie przeprowadzono w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, który dysponuje cyklotronem i posiada jedyny w Polsce ośrodek do radioterapii protonowej.

Szczegółowe informacje o operacji i ośrodku zostaną przedstawione jutro (4 marca) na konferencji prasowej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Jak powiedziała nam Anna Niedźwiedzka, rzecznik krakowskiego szpitala, sam zabieg napromieniowania był rozłożony w czasie, trwał od 14 do 18 lutego. – O efektach będzie można mówić za pół roku. W tym okresie pacjenci będą obserwowani – dodała.

Powiedziała również, że krakowski ośrodek otrzymał zgodę na 20 takich operacji. Ich koszt szacowany jest na 2 mln zł.

Operacją kierowała ordynator oddziału klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Bożena Romanowska-Dixon, która – dodajmy – 24 lutego br. otrzymała nominację profesorską z rąk prezydenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum