×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: program profilaktyki astmy i chorób alergicznych

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 12 listopada 2013 10:50

Jak najwcześniejsze wykrycie astmy i alergii oraz rozpoznanie ich podłoża to główne założenie programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Kraków: program profilaktyki astmy i chorób alergicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program przygotowany przez prof. Ewę Czarnobilską, kierownik Poradni Alergologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, obejmuje wszystkie dzieci z krakowskich szkół w wieku 7-8 lat oraz młodzież 16-17-letnią.

Najpierw środowiskowe pielęgniarki przekazują rodzicom uczniów specjalne ankiety, które następnie rodzice wypełniają, wskazując w ten sposób czy ich dziecko przejawia skłonności alergiczne. Ankiety powinny jak najszybciej wrócić do pielęgniarek, które na ich podstawie kwalifikują potencjalnych alergików do wykonania specjalistycznych badań w poradni alergologicznej.

- Ponieważ w tym roku proces oceny programów trwał dłużej niż zwykle, kwalifikacja na badania sfinansowane w ramach budżetu na 2013 r. musi odbyć się wyłącznie w miesiącu listopadzie. To mniej czasu niż mieliśmy w poprzednich latach, dlatego tym bardziej zachęcamy do możliwie najbardziej efektywnego wykorzystania szansy jaką daje program - mówi prof. Czarnobilska.

Apeluje do rodziców, by jak najszybciej wypełnili ankiety i oddali pielęgniarce środowiskowej, a po otrzymaniu wskazania do wykonania badań, zadzwonili umówić dziecko na wykonanie testów alergicznych w uniwersyteckiej lecznicy. Program badań zdrowotnych przewidziany jest na lata 2013-2015. Przeznaczony jest dla mieszkańców Krakowa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze