Kraków: pozwała MZ i NFZ za odmowę leczenia nowotworu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 13:42

Ministerstwo Zdrowia i NFZ odmówiły pacjentce zgody na leczenie lekiem innym, niż nieskuteczny w jej przypadku interferon - informuje Gazeta Wyborcza.

Kobieta pozwała obydwa urzędy do sądu o 18 tys. zł miesięcznej renty na leczenie i setki tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Oskarżenie pacjentki z Krakowa wymierzone zostało w system leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce. Chora przeszła operację raka nerki w lipcu ubiegłego roku. Dopiero we wrześniu skierowano ją na badanie tomograficzne, które już wykazało przerzuty. Leczenie interferonem rozpoczęło się także dopiero we wrześniu. Po dwóch miesiącach okazało się, że lek jest nieskuteczny i choroba postępuje.

10 marca br. NFZ odpowiedział, że pacjentka nie kwalifikuje się do leczenia chemioterapią niestandardową preparatem sutent, na co zgodził się małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii.

– W leczeniu raka nerki trzeba próbować różnych leków. Nie pomaga jeden, sięgamy po inny. Tymczasem w Polsce, gdy pacjent dostanie interferon, traci prawo do leczenia innym lekiem. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zmuszają lekarzy do złej praktyki klinicznej – stwierdza prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

W pozwie, który w tym tygodniu trafił do Sądu Okręgowego w Krakowie, pacjentka dowodzi na swoim przykładzie, że chorzy na raka nerki nie mają równego dostępu do świadczeń medycznych. Niektórzy mają szansę na walkę z chorobą, innym odbiera się ją bez uzasadnienia.

Więcej na: www.wiadomosci.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum