Kraków: powstał psychiatryczny oddział rehabilitacji uzależnionych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2016 17:37

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Babińskiego powstał nowy oddział rehabilitacji dla osób z podwójną diagnozą: uzależnionych od substancji psychoaktywnych, a jednocześnie cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Kraków: powstał psychiatryczny oddział rehabilitacji uzależnionych
Oddział rehabilitacji jest przeznaczony dla osób z podwójną diagnozą. Fot. archiwum

- Dla wielu osób ten oddział może być ratunkiem. Zdarzało się, że pacjenci z podwójną diagnozą przebywający w oddziałach psychiatrycznych lub terapii uzależnień czuli się niezrozumiani, nie byli akceptowani przez grupę terapeutyczną i bardzo często z tego powodu rezygnowali z leczenia. Nasz nowy oddział wychodzi naprzeciw ich potrzebom - powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Maciej Bóbr.

Na oddziale prowadzone będą terapie grupowe i indywidualne według planu ustalonego przez lekarzy specjalistów dla każdego pacjenta. Pobyt na tym oddziale wymaga zgody samych zainteresowanych leczeniem i może trwać nawet do roku.

Jak podkreślił Bóbr, otwarcie takiego stacjonarnego oddziału rehabilitacji podyktowane jest rosnącą z roku na rok liczba osób chorujących psychicznie i jednocześnie uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz brakiem na terenie województwa małopolskiego placówki, w której mogłyby one podjąć kompleksowe leczenie.

Zgodnie z kontraktem, jaki Szpital im. Babińskiego podpisał z małopolskim oddziałem NFZ na oddziale będzie 35 łóżek.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień wartość umowy w pierwszym półroczu to 1 mln 159 tys. zł. - To jedyny taki oddział w Małopolsce i południowej Polsce, jeden z niewielu w kraju - podkreśliła Kwiecień.

Dodała, że Szpital im. Babińskiego od dłuższego czasu nosił się z zamiarem jego otworzenia. - Przekształcanie dużych ośrodków psychiatrycznych o profilu ogólnym, a do takich należy Szpital Babińskiego, w szpitale wysokospecjalistyczne jest związane z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale też wynika z potrzeb społecznych i dostosowania w związku z tym oferty terapeutycznej - zaznaczyła.

Szpital Specjalistyczny im. Babińskiego świadczy opiekę psychiatryczną w czterech formach: stacjonarnej, dziennej, ambulatoryjnej i środowiskowej. Liczy ok. 800 łóżek w oddziałach stacjonarnych i ponad 120 miejsc w oddziałach dziennych. W 2015 r. z leczenia stacjonarnego skorzystało ok. 8 tys. osób, z pobytu na oddziałach dziennych 800 pacjentów, w ambulatorium udzielono 53,5 tys. porad i konsultacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum