Kraków: powstają izolatoria w budynkach szpitala, przyjmą nawet tysiąc chorych

Autor: Dziennik Polski, PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 11:29

Szpital Uniwersytecki w Krakowie udostępnił dwa budynki na utworzenie izolatoriów dla chorych na COVID-19. W razie potrzeby może przebywać w nich blisko tysiąc pacjentów.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Izolatoria powstaną w byłych budynkach szpitala przy ul. Śniadeckich 2 i 10. Pomieszczenia są już gotowe, a zapewnieniem nadzoru i opieki nad mającymi trafiać tam pacjentami oraz kwestią ich wyżywienia ma się zająć - jak tłumaczy dyrektor SU, Marcin Jędrychowski - wojewoda.

Do izolatoriów, które mają powstać w każdym województwie, mają trafiać pacjenci z COVID-19, którzy chorobę przechodzą łagodnie lub tacy, którzy jej najcięższy moment mają już za sobą, ale czekają jeszcze na pełne wyzdrowienie - przypomina Dziennik Polski.

Jak już pisaliśmy, do izolatorium będą kierowane:

• osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu;

• osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem);

• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać;

• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione: osobny pokój z łazienką; opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, a także trzy posiłki dziennie.

Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum