Kraków: połowa uczniów ma różnego rodzaju uczulenia

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 10:00

Jak wykazują krakowskie badania uczniów pod kątem alergii, które są prowadzone od dziesięciu lat w ramach miejskiego programu profilaktyki astmy i chorób alergicznych, u połowy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w Krakowie występują objawy rożnego rodzaju uczuleń. Większość z nich nie została zdiagnozowana, więc nie jest leczona.

Kraków: połowa uczniów ma różnego rodzaju uczulenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach badania do 7- i 8-latków oraz młodzieży w wieku 16-17 lat kierowane są specjalne ankiety. W sumie przez dekadę przepytano już 75 tys. osób ze wszystkich krakowskich szkół - podaje Dziennik Polski. 

Jak mówi prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz autorka programu profilaktycznego, badania pokazały, że co drugi uczeń ma objawy alergii, co więcej, nadal aż 60 proc. z nich nie jest zdiagnozowana.

Za największy odsetek różnego rodzaju uczuleń występujących u dzieci i młodzieży szkolnej odpowiadają naturalne alergeny, takie jak roztocza, pyłki traw i drzew oraz sierść zwierząt. U coraz większej grupy uczniów występują jednak również tzw. alergie nabyte. Są one wynikiem częstego kontaktu z substancjami chemicznymi z zanieczyszczonego powietrza. To nie tylko efekt smogu, ale także nadużywania odświeżaczy powietrza i kosmetyków.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze