Kraków: podczas uroczystości żałobnych pogotowie interweniowało 50 razy

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 18:49

Podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie zespoły karetek pogotowia udzieliły doraźnej pomocy 50 osobom.

– 33 osoby zostały odwiezione do szpitali. Najwięcej było zasłabnięć, bólu brzucha, problemów z nadciśnieniem, 1 osoba trafiła do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Mieliśmy 1 ciężki przypadek: zatrzymanie krążenia, po skutecznej reanimacji pacjenta przewieziono do szpitala im. J. Dietla – informuje portal rynekzdrowia dr Małgorzata Popławska dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego kierująca zabezpieczeniem medycznym uroczystości w Krakowie.

 Do godziny 16.00 w krakowskich szpitalach udzielono pomocy 267 osobom – byli to pacjenci z uroczystości, jak również mieszkańcy Krakowa, którzy sami zgłaszali się do SOR-ów, bądź byli przywiezieni karetkami Pogotowia zakontraktowanymi przez NFZ. Tych pacjentów było nieco mniej niż zazwyczaj w niedzielę.

Jak podaje Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, nad bezpieczeństwem VIP-ów i wszystkich uczestników uroczystości czuwało 56 karetek pogotowia z zespołami ratowniczymi. Ambulanse rozlokowane były na trasie przejazdu konduktu, na Rynku Głównym i w okolicach Rynku, w Łagiewnikach i na Błoniach. W zabezpieczeniu medycznym uczestniczyły również 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: 1 stacjonujący jak zawsze w Balicach i drugi sprowadzony z Warszawy dyżurował w Czyżynach.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wspierały zespoły ratownicze stacji pogotowia z: Niepołomic, Skawiny, Proszowic, Nowego Sącza, Myślenic, Tarnowa, Wadowic, Oświęcimia, Brzeska, Katowic, Lublina, Rzeszowa, Mielca, Bielska-Białej, Częstochowy, Chełma, Bochni, Brzeszczy oraz GOPR-u, Maltańskiej Służby Medycznej, Medicover, LUX-MED, OSP Kurów, OSP Oświęcim. Medcam, OPC i WOŚP.

Dwa samochody z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zabezpieczały transport krwi.

W  szpitalach  krakowskich dyżurowało 366 lekarzy wraz z personelem medycznym,  przygotowane były 1624 wolne łóżka. Wszystkie SOR-y w Krakowie funkcjonowały w zwiększonej obsadzie.

Na terenie Krakowa w miejscach zgromadzeń zorganizowano 14 namiotów i stałych punktów medycznych, w których pracowały pielęgniarki, ratownicy oraz wolontariusze przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W sektorach i miejscach dużego zagęszczenia ludzi pomocy udzielało 157 medycznych patroli pieszych i na różnych środkach lokomocji (rowery, motocykle, quady).  W organizacji punktów i patroli uczestniczyły organizacje: PCK, Maltańska Służba Medyczna, ZHP, ZHR, PSP, OSP, WOŚP, Fundacja R2, Paramedic.

Ponad 1000 osób bezpośrednio zabezpieczało uroczystości w karetkach, patrolach, namiotach i punktach medycznych. Łącznie z personelem dyżurującym w szpitalach nad bezpieczeństwem medycznym uczestników uroczystości w Krakowie czuwało ponad 2000 pracowników służb medycznych i wolontariuszy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum