Kraków: pionierski zabieg wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych

Autor: Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 19:19

21 maja na Oddziale Klinicznym Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy ul. Grzegórzeckiej 18, odbędą się pierwsze w Polsce refundowane zabiegi wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych InterStim w nietrzymaniu moczu.

Kraków: pionierski zabieg wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych
Fot. Fotolia

Zespół prof. Piotra Chłosty z udziałem dr Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) wszczepią elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych dwóm pacjentkom, cierpiącym na uporczywe parcia naglące.

Leczenie metodą neuromodulacji nerwów krzyżowych InterStim jest dwuetapowe. Najpierw implantowana jest elektroda, którą podłącza się do stymulatora zewnętrznego. W trakcie 7 – 14 dni od zabiegu oceniana jest reakcja pacjenta na neuromodulację. Jeśli wystąpiła poprawa w kontroli mikcji i nie pojawiły się skutki uboczne, w drugim etapie implantuje się - już pod skórę - docelowy neuromodulator (patrz załączniki), który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Neuromodulacja jest odwracalna; łatwo usunąć wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Baterie wymienia się co 6-8 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum