Kraków: pionierska w Polsce operacja neuromodulacji pęcherza moczowego

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2017 16:58

Prof. Marcin Jóźwik i dr Paweł Szymanowski, specjaliści uroginekolodzy z należącego do Grupy Scanmed Szpitala św. Rafała w Krakowie, wykonali u trzech pacjentów pionierską w Polsce operację neuromodulacji pęcherza moczowego.

Kraków: pionierska w Polsce operacja neuromodulacji pęcherza moczowego
Prof. Marcin Jóźwik (od lewej) i dr Paweł Szymanowski przeprowadzili pionierską w Polsce operację neuromodulacji pęcherza moczowego. Fot. SCANMED SA

Podczas wszczepiania elektrod do kości krzyżowej towarzyszył im uznany niemiecki specjalista w tej dziedzinie - dr Ralf Bentler z Kliniki w Kassel.

- Ten zaawansowany technicznie zabieg to nowa nadzieja dla chorych z zaburzeniami kurczliwości pęcherza moczowego i oddawania moczu, wynikającymi z uszkodzeń układu nerwowego. Występują one u osób z chorobami neurologicznymi, a także po wypadkach komunikacyjnych przebiegających z uszkodzeniami rdzenia kręgowego - wyjaśnił Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii Szpitala św. Rafała.

Prof. Marcin Jóźwik, konsultant naukowy Oddziału Ginekologii Szpitala św. Rafała, wskazał, że gdy nie pomagają typowe leki, poprawę działania pęcherza moczowego i jelita grubego może przynieść wszczepienie elektrod, a następnie założenie stymulatora elektrycznego. Dodał, że to ogromny postęp w leczeniu chorych, którzy przewlekle cierpią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum