Kraków: pierwszy w regionie przeszczep nerki od żywego dawcy

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2019 10:40

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wykonali pierwszy w regionie zabieg transplantacji nerki od żywego dawcy. Przeprowadził go zespół złożony z chirurgów, urologów i nefrologów transplantologów pod kierunkiem prof. Piotra Richtera, kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU.

Kraków: pierwszy w regionie przeszczep nerki od żywego dawcy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital Uniwersytecki to jedyny ośrodek w regionie małopolsko-podkarpackim, który może wykonywać transplantacje nerek również od żywych dawców - informuje Dziennik Polski.

Krakowska lecznica w grudniu 2017 r. uzyskała akredytację Ministerstwa Zdrowia i zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant” na wykonywanie tego rodzaju operacji. Od tamtej pory trwały przygotowywania do przeprowadzenia pierwszego zabiegu.

Jak podkreślają specjaliści, przeszczepienie nerki od dawcy żywego jest optymalną metodą leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Pacjenci pierwszego przeszczepu od żywego dawcy - rodzeństwo – dobrze znieśli operację, a przeszczepiona nerka natychmiast podjęła pracę.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum