Kraków: pierwszoklasiści na lekcji w CPR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 19:17

Pierwszoklasiści uczestniczyli w czwartek (11 lutego) w "alarmowej" lekcji zorganizowanej w krakowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Dzieci uczyły się m.in. kiedy należy dzwonić na numer 112 i jakie informacje przekazać, by odpowiednie służby szybko zareagowały na wezwanie. 11 lutego jest bowiem  Europejskim Dniem numeru 112 i w wielu miastach Unii Europejskiej organizowane są imprezy promujące jego znajomość.

Dzieci zaproszone do Centrum Powiadamiania Ratunkowego przez wojewodę Stanisława Kracika uczyły się, kiedy należy dzwonić na numer 112 i jakie informacje trzeba przekazać, by na miejsce zdarzenia szybko dotarły odpowiednie służby.

Podczas „alarmowej” lekcji pierwszoklasiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6 w Krakowie wcielali się w rolę zgłaszających zagrożenie i w operatora, który odbiera telefon. Uczniowie rysowali też sytuacje, w których powinni wezwać pomoc.

Według Urszuli Weliszek, nauczycielki ze szkoły pierwszoklasistów, takie lekcje są bardzo potrzebne, choć dzieci także podczas zajęć w szkole dowiadują się, do czego służy numer 112.

– Jak najwięcej trzeba im tłumaczyć. Dzieci są już świadome, że nie należy dzwonić na numer 112, jeśli babcię boli głowa. Wiedzą, że korzysta się z niego w sytuacjach nagłych i wyjątkowych – mówiła Weliszek.

Tuż przed rozpoczęciem lekcji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwoniło dziecko, które z okna mieszkania widziało wypadek drogowy.

– Przekazało nam, że doszło do zderzenia autobusu i samochodu osobowego. Zapytałam, czy jest z nim osoba dorosła i okazało się, że jest babcia, którą poprosiłam do telefonu, żeby potwierdzić zgłoszenie – mówiła agencji operator z krakowskiego CPR Żaneta Król-Michalska.

Jak podkreśliła, niektóre dzieci potrafią dokładnie wytłumaczyć, co i gdzie się stało, innym w przekazaniu informacji musi pomóc operator.

Organizatorom akcji zależy na tym, by dzieci zapamiętały numer 112, ale też by nie korzystały z niego dla żartu.

– Chcemy dzieciom przekazać, że te trzy cyferki są i mogą się przydać w życiu. Jeżeli nauczą się tego teraz, to - mam nadzieję - będą pamiętały o tym zawsze – podkreślił kierownik krakowskiego CPR Bartosz Noworyta.

Jak podkreślił Noworyta, choć 11 lutego jest dniem promocji wspólnego dla krajów UE numeru alarmowego 112 (data zapisana cyframi układa się w numer 11.2.), to nikt nie myśli nawet o tym, by rezygnować z innych numerów alarmowych, tzw. krajowych "dziewiątek", bo w miasteczkach i na wsiach są one wciąż bardzo popularne i bez nich nie jest możliwe skuteczne niesienie pomocy ludziom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum