Kraków: pierwsza plastyka kciuków u dzieci z artrogrypozą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2019 20:25

Jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu wykonało dwa pierwsze zabiegi ustawiające kciuki w odpowiedniej pozycji.

Kraków: pierwsza plastyka kciuków u dzieci z artrogrypozą
Dwa pierwsze zabiegi ustawiające kciuki w odpowiedniej pozycji wykonano u 1,5-rocznej Mai i 6-letniego Igora. Fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek (10 czerwca) dziennikarzom, do tej pory dzieci musiały jeździć na takie operacje do Niemiec. Pierwsze plastyki kciuków w Krakowie wykonano w konsultacji ze specjalistami z Wielkiej Brytanii. Operacje ustawienia kciuków w odpowiedniej pozycji przeszli 1,5-roczna Maja i 6-letni Igor.

Operacje przeprowadził ortopeda Bartłomiej Kowalczyk we współpracy z Andreą Jester, chirurgiem plastycznym z Birmingham. Zabiegi polegały na plastyce ścięgien, okołostawowych tkanek miękkich i skóry z jednoczesnym z zachowaniem funkcjonujących ścięgien i mięśni. Celem było ustawienie kciuka w opozycji do pozostałych palców, tak, aby zwiększyć dziecku możliwości chwytania lub objęcia dłonią większych przedmiotów.

- Doniesienia z ośrodków na świecie przekonują, że takie korekcje u dzieci z artrogrypozą dają bardzo dobre odległe rezultaty. Zależało nam, aby zarówno u Mai jak i Igora wykonać zabiegi jeszcze przed okresem szkolnym, aby dzieci miały szansę rozwinąć prawidłową motorykę dłoni, która niezbędna jest w procesie edukacji - powiedział cytowany w informacji prasowej kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy USDK Bartłomiej Kowalczyk.

Maja i Igor po zdjęciu opatrunków otrzymali specjalne ortezy, których zadaniem jest utrzymanie kciuków w odpowiedniej pozycji, również w czasie prowadzonej rehabilitacji. Dzieci będą aż do osiągnięcia pełnoletności pod stałą opieką Centrum Leczenia Artrogrypozy USDK w Krakowie.

1,5-roczna Maja z okolic Gdańska jest radosna, żywiołowa i nie obawia się nieznajomych. 6-letni Igor z Poznania ma swoje zdanie na każdy temat i lubi się przekomarzać. Obydwoje urodzili się z artrogrypozą, czyli wrodzonymi przykurczami stawów.

Igor przeszedł już osiem operacji - ortopedzi ustawiali w odpowiedniej pozycji jego zniekształcone stawy kolanowe, skokowe, łokciowe, nadgarstki, a ostatnio - kciuki. U Mai choroba objawia się tylko przykurczem w obrębie rąk.

Centrum Leczenia Artrogrypozy USDK powstało w 2014 r. i jak dotąd jest jedynym w Polsce miejscem, które specjalizuje się w terapii tej choroby. Zapewnia leczenie chirurgiczne, rehabilitacyjne i ortotyczne nóg, kręgosłupa i kończyn górnych.

Artrogrypoza to zespół wrodzonych przykurczów mięśni stawowych, które w zależności od odmiany choroby występują w różnych konfiguracjach. Przyczyną są zmiany zachodzące jeszcze w życiu płodowym dziecka. Leczenie zabiegowe i rehabilitacja nastawione są na umożliwienie prawidłowego rozwoju (wstawania, chodzenia, chwytania), a docelowo samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie na stałe leczy się ponad 200 pacjentów z artrogrypozą, a każdego roku trafia tu ok. 20 kolejnych dzieci z całej Polski.

- Mamy bardzo satysfakcjonujące wyniki w leczeniu zniekształceń stawów kończyn dolnych oraz stawów łokciowych i nadgarstka. Brakowało nam możliwości korekcji przykurczy palców. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Chirurgii Ręki w Birmingham w Wielkiej Brytanii tę barierę również udało się pokonać - powiedział kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy USDK.

Dodał: - Operacje kciuków to kolejny krok w rozwoju Centrum i szansa na poprawę jakości życia naszych pacjentów".

Kciuk jest odpowiedzialny za 70 procent funkcjonalności dłoni. U dzieci z artrogrypozą palec ten bardzo często jest przykurczony i schowany we wnętrzu dłoni. To ustawienie utrudnia lub uniemożliwia chwytanie przedmiotów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum