Kraków: okulistyczna "dobranocka" nie istnieje

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 09:05

W Krakowie żaden z gabinetów okulistycznych finansowanych przez NFZ nie jest otwarty w weekendy czy święta, a od poniedziałku do piątku te najdłużej przyjmujące chorych kończą pracę o godz. 20.

Kraków: okulistyczna "dobranocka" nie istnieje
Fot. archiwum

Harmonogram dyżurów poszczególne poradnie ustalają same, bo Fundusz nie może zmusić żadnej z nich, by swoje usługi oferowała także wieczorami. W efekcie chorzy z nagłym bólem oka są zmuszeni przeczekać albo szukać pomocy w przychodniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie nie ma okulistów, czy też na oblężonych SOR-ach.

Białą plamę mógłby wypełnić świetnie wyposażony Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, jedyny tego rodzaju w regionie, ale prowadzeniem doraźnych dyżurów nie jest zainteresowany - czytamy w Dzienniku Polskim. Potwierdza to także rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dyrekcja szpitala tłumaczy, że prowadzenie całodobowej izby przyjęć uniemożliwiają braki kadrowe. Przyznaje, że na uruchomienie doraźnej opieki na razie nie ma szans, zapewnia jednak, że szpital całodobowo przyjmuje na oddziały pacjentów ze skierowaniami oraz osoby, które rzeczywiście wymagają pilnej interwencji - np. mają wyraźne oznaki urazu. Pozostałymi powinny zająć się przychodnie ambulatoryjne.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum