Kraków: około 2 tys. osób w zabezpieczeniu medycznym uroczystości żałobnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 11:52

Około dwóch tysięcy pracowników służb medycznych i wolontariuszy czuwa nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie.

Od godz. 6.00 rano w niedzielę (18 kwietnia) wszystkie karetki, a także patrole i punkty medyczne są w stanie pełnej gotowości. Już w nocy z soboty na niedzielę pracę rozpoczęły ekipy karetek zabezpieczaćjących przejazdy VIP-ów lądujących na lotnisku w Balicach.

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników uroczystości będzie czuwa 50 karetek z zespołami ratowniczymi. Ambulanse są na Rynku Głównym i w okolicach oraz w Łagiewnikach i na Błoniach. Wsparcia udzielają także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Te 50 karetek to nasze dodatkowe zespoły oraz karetki z wielu miast Polski i różnych firm i instytucji, które same zgłaszały gotowość przyjazdu – powiedziała kierująca zabezpieczeniem medycznym uroczystości dyrektorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzata Popławska.

– Karetki zakontraktowane przez NFZ i na co dzień zabezpieczające Kraków i okolice pozostaną na swoich miejscach stacjonowania do dyspozycji mieszkańców i będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach – zaznaczyła.

W krakowskich szpitalach dyżuruje 366 lekarzy wraz z personelem, w placówkach jest przygotowanych ponad 1600 wolnych łóżek. Wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe mają zwiększoną obsadę.

W miejscach zgromadzeń działa 14 namiotów i stałych punktów medycznych, w których pracują pielęgniarki, ratownicy oraz wolontariusze przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

W sektorach i tam, gdzie będzie najwięcej ludzi, pomagać będzie 121 medycznych patroli pieszych i korzystających z różnych środków transportu – rowerów, motocykli i quadów. Patrole te zorganizują m.in. Polski Czerwony Krzyż, harcerze, strażacy i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum