Kraków: oddziały dzienne sprawdzają się w opiece psychiatrycznej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2018 17:31

W psychiatrii skuteczną i pozbawioną dolegliwości leczenia zamkniętego formą oddziaływań terapeutycznych jest „otwarte leczenie” w oddziałach dziennych. W Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie ta forma rozwijana jest od ponad 40 lat - informuje szpital w komunikacie prasowym.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Obecnie w ramach budowania tzw. opieki koordynowanej polegającej na oferowaniu leczenia najbliżej miejsca zamieszkania otwierane są kolejne tego typu jednostki także poza Krakowem. Obok istniejącego od 2012 roku oddziału dziennego w Miechowie ostatnio rozpoczęły działalność oddziały w Skawinie i Myślenicach.

Prowadzone przez Szpital Babińskiego oddziały dzienne przeznaczone są dla osób pełnoletnich wymagających specjalistycznej opieki psychiatrycznej, wykraczającej poza możliwości Poradni Zdrowia Psychicznego, ale bez konieczności całodobowej opieki szpitalnej.

Oferta terapeutyczna skierowana jest do chorych cierpiących na zaburzenia psychotyczne, zaburzenia nastroju, czy zaburzenia wywołane organicznymi zmianami w centralnym systemie nerwowym, a w jednym (Kraków - Śródmieście) także dla pacjentów z tak zwaną podwójną diagnozą, czyli cierpiących zarówno na zaburzenia psychiczne, jak i uzależnionych.

Pobytu w rehabilitacyjnych oddziałach dziennych trwa od 4 do 16 tygodni. Terapia i leczenie odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Pacjent żyje więc w środowisku domowym i tylko przez kilka godzin dziennie korzysta ze specjalistycznej opieki lekarskiej, psychologicznej, terapeutycznej i pielęgniarskiej.

Leczenie w oddziałach dziennych oparte jest na opracowywanych wspólnie z pacjentami indywidualnych programach leczniczo-rehabilitacyjnych, obejmujących różne formy terapii.

Ich celem jest z jednej strony poznanie przez pacjenta przyczyn zaburzeń, zrozumienie ich mechanizmów, z drugiej strony chodzi o ograniczenie objawów utrudniających funkcjonowanie, a przede wszystkim poprawę funkcjonowania psychospołecznego, co dokonuje się w przyjaznym środowisku terapeutycznym.

Celem leczenia jest też stworzenie warunków do kontynuacji, często powstrzymanego przez chorobę, rozwoju psychicznego i osobistego. Stosowany w oddziałach dziennych model terapeutyczny to integracja oddziaływań farmakologicznych i psychospołecznych, gdzie kluczową rolę odgrywa psychoterapia grupowa i indywidualna. Zarówno w trybie leczenia stacjonarnego, jak i w leczeniu ambulatoryjnym w poradniach psychoterapia ma ograniczony zakres.

- W oddziałach dziennych jest integralną i istotną częścią procesu terapeutycznego. W ramach zajęć prowadzone są spotkania społeczności terapeutycznej, psychoedukacja, treningi interpersonalne, treningi umiejętności społecznych, terapia zajęciowa, zajęcia relaksacyjne oraz wycieczki rekreacyjne - informuje Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum