Kraków: nysa, fiat i mercedesy - pogotowie świętuje 125-lecie pracy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 25 października 2016 15:35

W Dniu Otwartym Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, we wtorek (25 października) zainteresowani mieli okazję poznać pracę krakowskiej stacji, zobaczyć stare ambulanse i najnowocześniejszy sprzęt oraz zajrzeć dyspozytorni.

Kraków: nysa, fiat i mercedesy - pogotowie świętuje 125-lecie pracy
Stare ambulanse i najnowocześniejszy sprzęt stanęły w dniu otwartym Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Fot. Materiały prasowe

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia, jako pierwsza stacja pogotowia na ziemiach polskich, a druga w Europie. We wtorek w krakowskiej siedzibie przy ul. Łazarza 14 można było zajrzeć do wnętrza najnowocześniejszych ambulansów, m.in. karetki podstawowej oraz neonatologicznej. Muzeum Ratownictwa w Krakowie zaprezentowało z tej okazji ambulanse zabytkowe,: nysę, dużego fiata oraz mercedesy. Była to też okazja do nauki pierwszej pomocy, a także poznania zasad funkcjonowania systemu dysponowania karetkami w Małopolsce.

Historię oraz współczesną pracę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego można też zobaczyć na wystawie plenerowej, która do 5 listopada będzie prezentowana na krakowskich Plantach u wylotu ulicy św. Anny.
Nasza historia rozpoczęła się 6 czerwca 1891 r. utworzeniem Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Formacja ta powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, które utworzone zostało w roku 1883. Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz ambulans zaprzęgnięty w dwa konie.

Dziś w krakowskiej dyspozytorni przez całą dobę działa 12 stanowisk, wyposażonych w komputery i konsole służące do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączności radiowej z zespołami. Dyspozytorzy wysyłający posługują się elektronicznymi mapami, na których w czasie rzeczywistym widoczne są działania zespołów ratownictwa medycznego w terenie.

Każdy dyspozytor może zobaczyć, co w każdym momencie robią zespoły: czy jedzie do pacjenta czy z pacjentem, czy jest zajęty na miejscu akcji czy jest wolny. Karetki wyposażone są w systemy gps, pozwalające na ich bardzo dokładną lokalizację. Krakowscy dyspozytorzy mogą również wysyłać do akcji śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dyspozytornia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego każdej doby odbiera około 1000 zgłoszeń z terenu 7.161 km kw., na którym mieszkają 2 miliony osób. Każdego roku notuje około 170 tys. wyjazdów. Krakowscy dyspozytorzy zarządzają 83 zespołami ratownictwa medycznego, należącymi do różnych jednostek. 32 karetki spośród nich to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które obsługują głównie Kraków i jego okolice.

KPR posiada też, unikatowe w skali kraju, pojazdy wyspecjalizowane: karetkę bariatryczną i karetkę EMO.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum