Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia | 25-02-2015 16:35

Kraków: nowatorski zabieg usunięcia skrzepliny z tętnic płucnych

Nowa metoda usuwania skrzeplin z tętnic płucnych, którą wypróbowali lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, może pomóc wielu pacjentom.

Zatorowość płucna - problem, który dotyka wielu pacjentów, bardzo często prowadzi nawet do śmierci. Innowacyjną operację usuwania skrzeplin przeprowadzono na Oddziale Klinicznym Chirurgii Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Był to pierwszy taki zabieg w województwie, a drugi w kraju. Polegał na wykorzystaniu nowoczesnego aparatu Angio Jet - urządzenia, które pozwala rozdrobnić skrzeplinę za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

Pacjent, który jako pierwszy w Małopolsce został poddany temu zabiegowi, dziś czuje się już całkiem dobrze. Szybko wyszedł ze szpitala i wrócił do domu.

Skrzeplina, którą operowali lekarze była dość rozległa. Zatkała prawą i lewą tętnicę płucną, zmniejszając, a nawet wyłączając przepływ krwi.

Tradycyjnie takie schorzenia leczy się za pomocą specjalnych środków, które mają rozpuścić skrzeplinę. Ale na przykład w przypadku osoby w ciężkim stanie, umierającej, potrzeba szybszych metod. Takie schorzenie można leczyć także operacyjnie. Jednak innowacyjna metoda jest mniej inwazyjna, bo przeprowadzana wewnątrznaczyniowo.

Na razie Szpital Uniwersytecki nie posiada własnego aparatu tego typu. Koszt zakupu Angio Jet to około 120-130 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć cewniki, które kosztują kolejne kilka tysięcy. Pierwszy w kraju zabieg z użyciem takiego sprzętu odbył się w Łodzi.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl