Kraków: nowatorski zabieg rewizji stawu kolanowego

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 21:47

W Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera przeprowadzono nowatorski zabieg rewizji stawu kolanowego, koordynowany przez dr Andreę Baldiniego z Florencji.

Kraków: nowatorski zabieg rewizji stawu kolanowego

Był to pierwszy zabieg w Polsce polegający na uzupełnieniu ubytków kostnych wkładkami z tantalu, stąd obecność chirurga z zagranicy mającego doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju operacji.

Pacjent, u którego został przeprowadzony zabieg był dwukrotnie operowany z powodu zmian zwyrodnieniowych obu stawów kolanowych. Wszczepione implanty z czasem obluzowywały się niszcząc kość.

U chorego stwierdzono tak znaczne ubytki kostne, że pojawiła się realna groźba amputacji kończyn. Prof. Tadeusz Niedźwiedzki, ordynator klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu, podjął się zoperowania pacjenta innowacyjną metodą polegającą na zastosowaniu wkładek tantalowych.

Wkładki z tantalu – metalu o porowatej strukturze – bardzo dobrze integrują się z kością tworząc stabilny szkielet do zamocowania właściwej protezy, jednocześnie chroniąc kość pacjenta, która bez zastosowania wkładek ponownie byłaby narażana na bezpowrotne uszkodzenia.

Trwający cztery godziny zabieg był jedynym rozwiązaniem dla operowanego pacjenta i daje mu szansę na przywrócenie sprawności ruchowej zbliżonej do prawidłowej. Dla lekarzy kliniki, którzy po raz pierwszy wzięli udział w tego typu operacji prowadzonej pod okiem doktora Baldiniego było to cenne doświadczenie, które pomoże w przyszłości leczyć pacjentów z dużym ubytkiem kości stanowiącym nadal trudy problem medyczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum