Kraków: na razie nie ma środków na Centrum Leczenia Szpiczaka

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2011 18:27

Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Klinika Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przygotowują się do współpracy. Jej efektem ma być początkowo łatwiejszy dostęp do rehabilitacji dla pacjentów chorych na szpiczaka mnogiego, w przyszłości zaś stworzenie pierwszego w kraju Centrum Leczenia Szpiczaka.

Kraków: na razie nie ma środków na Centrum Leczenia Szpiczaka
Przedstawiciele obu lecznic spotkali się w małopolskim urzędzie marszałkowskim by omówić wstępne warunki porozumienia. Jak poinformowało nas biuro prasowe małopolskiego urzędu obecnie nie zapadły ustalenia wiążące.

- Było to wstępne spotkanie, na którym strony przedstawiły swoje pomysły i określiły potrzeby w kierunku jego realizacji - powiedział nam Piotr Odorczuk z biura prasowego małopolskiego urzędu.

Dodał: - Zdajemy sobie sprawę, że cel jest szczytny i bardzo potrzebny. Obecnie jednak w budżecie województwa nie ma dostatecznych środków by projekt budowy Centrum mógłby być zrealizowany. Potrzeba na to około 30 mln zł, ale będziemy starać się w dalszej perspektywie wesprzeć tę inicjatywę.

Póki co oba szpitale będą się wspierać w niesieniu pomocy chorym na szpiczaka w ramach usług szpitali. W klinice hematologi chorzy będą diagnozowani i poddawani chemioterapii, a w KCR będą poddawani zabiegom ortopedycznym i intensywnej terapii. By skrócić kolejkę do tych świadczeń Centrum zamierza zwrócić się do NFZ o zwiększenie kontraktu na zabiegi dla tych pacjentów.

To kolejny przejaw współpracy obu placówek . W zeszłym roku KCR we współpracy z uniwersytecką kliniką przeprowadziło pierwsze operacje wstawienia endoprotez chorym na hemofilię, którzy bez pomocy ortopedów skazani byli na niepełnosprawność. Dotychczas na taki zabieg trzeba było czekać nawet kilka lat. Do tej pory przeprowadzono 18 takich zabiegów, a kolejnych 18 pacjentów czeka na nie.

W Polsce około 4,5 tys. osób cierpi na wrodzone skazy krwotoczne, w tym 2 tys. jest nieuleczalnie chorych na hemofilię. Jednym z objawów choroby polegającej na niedoborze osoczowych czynników krzepnięcia krwi jest wzmożona krwotoczność, m.in. w postaci krwawienia do stawów. Wylewy te powodują zmiany struktury stawowej, doprowadzają chorych na hemofilię do inwalidztwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum