Kraków: na okulistyce szpitalu im. Żeromskiego brakuje miejsca

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 10:55

W Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie brak pomieszczeń dla rosnącej liczby pacjentów. Dyrekcja chciałaby wykorzystać na gabinety chorych skrzydło lecznicy obecnie zajmowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jednak placówki od lat nie mogą dojść do porozumienia.

Kraków: na okulistyce szpitalu im. Żeromskiego brakuje miejsca
Placówka dysponuje bardzo dobrym sprzętem medycznym i wykonuje wszystkie najnowsze zabiegi poza przeszczepami. Brakuje jednak miejsca, by się rozwijać. Fot. Archiwum

Dr Małgorzata Woś, kierownik oddziału okulistycznego z pododdziałem okulistyki dziecięcej w szpitalu im. S. Żeromskiego mówi Gazecie Krakowskiej, że przez ostatnie kilka lat gwałtownie wzrosła liczba pacjentów i wykonywanych procedur. W 2013 r. w poradni przyjęto tu 4 tys. osób, obecnie konsultowanych jest ponad 8 tys. chorych rocznie. Na oddziałach hospitalizowano 700 osób, teraz 1,7 tys.

Placówka dysponuje bardzo dobrym sprzętem medycznym i wykonuje wszystkie najnowsze zabiegi poza przeszczepami. Brakuje jednak miejsca, by się rozwijać i w pełni wykorzystać swoje możliwości. Zdarza się, że dzieci trafiają do pokoi razem z dorosłymi. Dla okulistyki szansą na rozwój jest adaptacja do jej potrzeb skrzydła szpitala zajmowanego obecnie przez oddział terenowy krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, która liczy ponad 1,5 tys. m kw.

Dyrekcja szpitala im. Żeromskiego od lat podejmuje próby odzyskania tej części lecznicy, do tej pory nie przyniosły one jednak rezultatu. Jerzy Friediger, szef szpitala proponował m.in., żeby stacja krwiodawstwa w zamian za zajmowane obecnie pomieszczenia przejęła budynek techniczny szpitala. Rozmowy dotyczące podjęto w 2017 r., do porozumienia ostatecznie jednak nie doszło.

Szansą na rozwiązanie konfliktu pomiędzy placówkami mogłaby być rozbudowa głównej siedziby RCKiK, której koszt to ok. 25 mln zł.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum