Kraków: lekarz w smartfonie podpowie, jak udzielić pierwszej pomocy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2013 14:01

Internet coraz wyraźniej wkracza do służby zdrowia - w sieci można już nie tylko zapisać się na wizytę w przychodni, ale też uzyskać szybką poradę, jak w nagłym przypadku pomóc choremu - informuje "Gazeta Wyborcza".

Kraków: lekarz w smartfonie podpowie, jak udzielić pierwszej pomocy
Pierwszą w Polsce mobilną multimedialną aplikację pierwszej pomocy można znaleźć i pobrać ze strony Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - www.su.krakow.pl.

"Wyobraź sobie, że jesteś świadkiem wypadku, lub ktoś na Twoich oczach traci przytomność. Co robisz? Najprawdopodobniej wpadasz w panikę. Niepotrzebnie! Odpowiedzi na to, jak udzielić pierwszej pomocy znajdziesz w multimedialnej mobilnej aplikacji pierwszej pomocy, wyprodukowanej przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. To funkcjonalne oprogramowanie bezpłatnie ściągnąć można na smartfon lub tablet ze strony internetowej szpitala" - czytamy w opisie.

Jak wyjaśniają pracownicy szpitala, połowa Polaków nie potrafi albo boi się udzielać pierwszej pomocy. Ale smartfony i tablety raczej mają. Lekarze więc podpowiadają: najpierw dzwonisz po pogotowie, potem otwierasz szpitalną aplikację "Życiu na ratunek", gdzie w telefonie krok po kroku, na filmach i zdjęciach, podglądasz i słuchasz, co masz robić. I to wszystko próbujesz powtórzyć na poszkodowanym.

Profesjonalny ratownik medyczny poinstruuje, jak ułożyć ofiarę wypadku w pozycji bocznej bezpiecznej oraz w jakich przypadkach to zrobić. Poduczy, jak wstępnie zaopatrywać rany i złamania, czy poradzić sobie z drgawkowym atakiem padaczkowym.

Więcej: krakow.gazeta.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum