Kraków: krwiobus ruszył w trasę

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2010 09:30

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wzbogaciło się o autobus, który będzie mobilnym punktem pobierania krwi.

Wydano nań 2,5 mln złotych ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach programu „Samowystarczalność Polski w zakresie zaopatrzenia w bezpieczną krew, jej składniki i produkty krwiopochodne 2009-2014". W tym roku, w ramach tego programu zostaną zakupione cztery ambulanse do poboru krwi. Na razie otrzymały je dwa regionalne centra krwiodawstwa – w Zielonej Górze i w Krakowie.

– W minioną sobotę (31 lipca) mieliśmy inaugurację naszego nowego nabytku. Bardzo nam zależało, mimo że termin dostawy autobusu był uzgodniony na wrzesień, aby ambulans zdążył do nas na ogólnopolską pielgrzymkę honorowych krwiodawców w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, które odbywa się corocznie. Dostawca stawał niemal na głowie i... udało się. Pielgrzymka była sprzyjająca okolicznością do pierwszego wyjazdu ambulansu. Była to taka nieoficjalna inauguracja naszego nowego nabytku, w czasie, której został on poświęcony przez biskupa Jana Zająca – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Raś, z-ca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Krakowie.

Przy okazji pielgrzymki krwiodawców w Łagiewnikach krew oddało ponad 60 osób a pobierano ją zarówno w nowym autobusie, jak i na stanowiskach w dolnej części Sanktuarium.

– Oficjalne ambulans zostanie oddany do użytku za jakieś dwa tygodnie, ale będziemy chcieli już przy każdej okazji go wykorzystywać, aby się amortyzował, bo jest to dość kosztowna inwestycja. Z pewnością autobus bardzo nam pomoże w naszej pracy. Będzie wykorzystywany w wielu akcjach, których w ciągu roku organizujemy przeszło 600 – dodaje dyrektor Raś

We wnętrzu nowoczesnego tzw. krwiobusu znajduje się rejestracja z dokumentacją dawców, mały gabinet lekarski, w którym można zrobić testy medyczne przed pobraniem krwi oraz oczywiście stanowiska do poboru krwi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum