Kraków: kolejny szpital tymczasowy powstanie w hali Tauron Areny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 08:01

Nieco ponad 170 łóżek może mieć kolejny szpital tymczasowy w małej hali Tauron Areny Kraków. Prace adaptacyjne rozpoczną się po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

Kraków: kolejny szpital tymczasowy powstanie w hali Tauron Areny
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19. W Małopolsce placówki takie w Krakowie i w Krynicy-Zdroju ma uruchomić Tauron.

- Pierwsze łóżka będą gotowe dla pacjentów w połowie listopada - mówił prezes Taurona Wojciech Ignacok.

Przedstawiciele Taurona, władz miasta i spółki Arena Kraków SA, która zarządza hala są już po pierwszych rozmowach.

- Grupa Tauron prowadzi prace koncepcyjne na terenie obiektu. Odprawy dotyczące powstania szpitala odbywają się każdego dnia. Zamierzamy rozpocząć prace budowlane najszybciej jak się da, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód - powiedział rzecznik prasowy Tauron Polska Energia SA Łukasz Zimnoch. Dodał, że prace aranżacyjne w obiekcie zajmą około dwóch tygodni.

Mała hala Tauron Areny Kraków na co dzień jest wykorzystywana podczas treningów, turniejów sportowych, targów, konferencji i wydarzeń kulturalnych. Jej płyta główna ma 1, 75 tys. mkw. Zmieszczą się tam 152 łóżka ogólne i 20 łóżek intensywnej terapii (z respiratorami).

Za obsługę medyczną szpitala w Tauron Arenie ma odpowiadać Szpital im. S. Żeromskiego. - Szacujemy, że dla zabezpieczenia 152 łóżek ogólnych i 20 stanowisk intensywnej terapii potrzeba około 400 osób, w tym co najmniej 30 lekarzy i ok. 150 pielęgniarek - powiedział PAP dyrektor Szpitala im. Żeromskiego Jerzy Friediger.

Dodał, że liczy na wsparcie ratowników medycznych i studentek wyższych lat szkół pielęgniarskich. - W odzieży ochronnej nie można pracować dłużej niż cztery godziny, a to oznacza, że na każdą zmianę musimy mieć dwukrotnie więcej personelu. Konieczne są także gwarancje finasowania funkcjonowania tego szpitala, ponieważ już teraz powinienem negocjować warunki zatrudnienia z przyszłymi pracownikami - mówił dyrektor Friediger.

W Małopolsce działa już jeden szpital tymczasowy urządzony w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego. Są tam 32 łóżka i 8 stanowisk intensywnej terapii. We wtorek w szpitalu tym przybywało 35 pacjentów, którzy są tam kierowani po zdiagnozowaniu w Szpitalu Uniwersyteckim przy Jakubowskiego. Docelowo łóżek ma być 200, a stanowisk z respiratorami 30, ale będą one uruchamiane stopniowo w miarę jak możliwe będzie zwiększenie liczby personelu.

Wciąż trwają rozmowy o utworzeniu szpitala tymczasowego w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Czwarty szpital ze 150 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 Grupa Azoty uruchomi w hali Cracovii przy al. Focha.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum