Kraków: innowacyjne operacje ortopedyczne u nastolatków

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2018 10:58

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu jest drugim ośrodkiem w Polsce, gdzie ortopedzi wykonują innowacyjne zabiegi u nastolatków cierpiących na dysplazję, czyli nieprawidłowy rozwój stawu biodrowego.

Kraków: innowacyjne operacje ortopedyczne u nastolatków
Taką operację endoprotezoplastyki można znacznie odsunąć w czasie, jeśli u nastolatka z wadą wcześniej zostanie wykonany zostanie zabieg osteotomii okołopanewkowej. Fot. archiwum

Dysplazja jest najczęstszą wadą wrodzoną układu ruchu u dzieci. Cierpi na nią co 25 noworodek. Szybkie rozpoznanie wady pozwala na  zastosowanie ortezy.

Niestety, część maluchów do ortopedów trafia zbyt późno, nie u wszystkich orteza okazuje się również skuteczna. W rezultacie biodra nie udaje się wyleczyć, jego wklęsła część - panewka stawowa - niedostateczne pokrywa głowę kości udowej, staw szybciej się zużywa i zaczyna boleć.

Do niedawna nastolatkowie z zaawansowaną dysplazją byli skazani na zabieg wymiany stawu na sztuczną protezę.

Obecnie alternatywą jest zabieg osteotomii okołopanewkowej miednicy, wykonywany w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Tego typu operacja pozwala zatrzymać rozwój zmian zwyrodnieniowych w naturalnym stawie i oszczędzić go, tym samym konieczność wymiany stawu odsuwa się w czasie.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum