Kraków: coraz więcej pacjentów z powikłaniami pogrypowymi

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2017 09:00

Krakowski sanepid alarmuje: od początku stycznia liczba chorych przyjętych do szpitali z powodu powikłań pogrypowych jest trzy razy większa niż przed rokiem. Z powodu różnego rodzaju powikłań 142 osoby zostały hospitalizowane. W ubiegłym roku w styczniu było ich 55.

Kraków: coraz więcej pacjentów z powikłaniami pogrypowymi
Kraków: coraz więcej pacjentów z powikłaniami pogrypowymi. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tylko w niedzielę (22 stycznia) tysiąc osób dzwoniło po pomoc do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Do ponad połowy z nich została wysłana karetka pogotowia. Tak jest od początku roku - wyjaśnia Wyborcza.

Czytaj: Kraków: i tam karetki stoją w kolejkach do SOR

Część chorych osób dzwoni na pogotowie, inne od razu jadą na szpitalne oddziały ratunkowe. Na największym w Krakowie, w Szpitalu Uniwersyteckim, karetki z pacjentami stoją na podjeździe, bo w środku czeka mnóstwo ludzi.

Stefan Bednarz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, mówi, że są takie dni, kiedy w SOR oczekuje jednocześnie kilka lub kilkanaście karetek z chorymi, a dziesiątki pacjentów zgłaszają się indywidualnie

Placówki medyczne zaalarmowały sztab zarządzania kryzysowego wojewody małopolskiego. Bo to sztab powinien skoordynować działania medyczne w takiej sytuacji. U wojewody powinna być np. lista placówek, w których są jeszcze wolne łóżka na internach. A do współpracy w tej sytuacji powinny zostać też zaangażowane prywatne lecznice. Tak było np. przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Wyborczej nie udało się dowiedzieć, czy wojewoda podejmie w tej sprawie jakieś kroki.

Czytaj: www.krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum