Kraków: co piąta osoba przebadana na festiwalu KultURO skierowana na dalsze leczenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2019 12:30

20 proc. z ponad 300 osób, które skorzystały z darmowych badań urologicznych w ramach Festiwalu KultURO w Krakowie, zostało skierowanych do dalszego leczenia; u kilku wykryto zaawansowane nowotwory - wynika z informacji przysłanej przez organizatorów festiwalu.

Pomysłodawca i dyrektor wydarzenia urolog prof. Piotr Chłosta. Fot. Archiwum

Piąty Festiwal KultURO trwał w Krakowie od 23 do 28 września. W ramach wydarzenia odbywają się m.in. bezpłatne badania urologiczne, ale i w wydarzenia artystyczne, w tym m.in. koncert zespołu EndoPower.

- W minionym tygodniu z badań profilaktycznych przeprowadzonych w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego oraz w Katedrze i Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego skorzystało ponad 300 osób. 20 proc. zostało skierowane do dalszego leczenia, u kilku wykryto zaawansowane formy nowotworów - podsumował tegoroczną edycję festiwalu w poniedziałkowej informacji dla prasy, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia urolog prof. Piotr Chłosta.

Wcześniej, na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, lekarz zwrócił uwagę, że ryzyko zapadalności na raka gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, nerki wzrasta wraz z wiekiem, a że ludzie żyją coraz dłużej, to liczba zachorowań będzie rosła - i tak np. o ile w 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów, to w 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona zgonów.

Profesor przyznał, że współczynnik zapadalności do umieralności w przypadku raka gruczołu krokowego jest w Polsce i Europie "korzystny", ale raki nerki i pęcherza moczowego pozostają w dalszym ciągu głównymi urologicznymi zabójcami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum