×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraków: będą ratować skrajnie wychłodzonych

Autor: RR/Rynek Zdrowia04 grudnia 2013 10:26

Zespół lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego w Krakowie opracował procedurę postępowania umożliwiającą ratowanie życia poszkodowanym, których temperatura ciała obniżyła się nawet do 25 stopni Celsjusza.

Kraków: będą ratować skrajnie wychłodzonych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpośrednim impulsem do jej opracowania było zdarzenie z 15 listopada, kiedy to do szpitala trafił pacjent w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, po epizodzie nagłego zatrzymania krążenia, z temperaturą głęboką 25 stopni Celsjusza.

W trybie natychmiastowym poddano go nowatorskiemu zabiegowi ogrzewania pozaustrojowego z wykorzystaniem metody ECMO (pozaustrojowego natleniania krwi). Pacjentowi pobierano krew z układu żylnego, a potem ją ogrzewano. Temperatura ciała w ciągu godziny podnosiła się o 6 do 9 stopni.

W wyniku zastosowanego leczenia (ciągłego pozaustrojowego natleniania połączonego ze wspomaganiem krążenia i aktywnym ogrzewaniem) uzyskano stabilizację stanu pacjenta. ”W chwili obecnej jest w stanie ogólnym dobrym, przytomny, wydolny krążeniowo i oddechowo” - czytamy na stronie internetowej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego.

Szpital podkreśla, że śmiertelność z powodu wychłodzenia w Polsce wynosi, według oficjalnych danych, od 328 do 606 osób rocznie (dane GUS 2008-2010 r., szacuje się jednak, że liczba ta może być nawet kilkakrotnie większa). Małopolska, z racji ukształtowania powierzchni i warunków klimatycznych, może być rejonem szczególnie zagrożonym pod tym względem.

W związku z dużym doświadczeniem prowadzenia krążenia pozaustrojowego oraz posiadaniem niezbędnej aparatury, w szpitalu powołano zespół leczenia hipotermii głębokiej. Kierują nim dr hab. Rafał Drwiła oraz prof. Jerzy Sadowski.

Oddział dysponuje łącznie 127 łóżkami, w tym 29 łóżkami intensywnej terapii, 8 salami operacyjnymi z laminarnym napływem jałowego powietrza, pokojami przygotowawczymi z pełnym zabezpieczeniem całodobowym oraz innowacyjną, pierwszą w Polsce tzw. salą hybrydową do małoinwazyjnych zabiegów na sercu we współpracy z kardiologami interwencyjnymi.

Po opracowaniu procedury postępowania w przypadku osób dotkniętych wychłodzeniem (dostępna na stronie www.hipotermia.edu.pl), szpital nawiązał współpracę z: Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (grupa Beskidzka, Podhalańska, Jurajska), Centrum Dyspozytorskim Kraków, Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi województwa małopolskiego, lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego województwa małopolskiego.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze