Kraków: będą pomagać Ukrainie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2010 21:30

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie będzie współtwórcą program rozwoju opieki paliatywnej na Ukrainie.

We współpracy z ukraińskim stowarzyszeniem Vector, Małopolskie Hospicjum dla Dzieci (MHD) w Krakowie zamierza współtworzyć program rozwoju opieki paliatywnej w tym kraju. Planowane jest m.in. otwarcie pierwszego hospicjum dla dzieci.

W sobotę (13 lutego) przedstawiciele obu organizacji zawarli w Kopalni Soli w Wieliczce porozumienie o współpracy i współtworzeniu programu rozwoju opieki paliatywnej dla dzieci w tym kraju.

Jak poinformował członek zarządu MHD Wojciech Glac, sygnatariusze porozumienia stawiają sobie dwa podstawowe cele. Po pierwsze, wspólnie z ukraińskimi organizacjami planowane jest stworzenie pierwszego na Ukrainie hospicjum dla dzieci, które jednocześnie miałoby szansę stać się wzorcowym ośrodkiem dla kolejnych powstających na terenie tego kraju.

Drugim zadaniem byłoby stworzenie w Krakowie pierwszego Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego Opieki Paliatywnej nad Dziećmi, w którym personel medyczny krajów Europy Wschodniej i dawnych republik radzieckich mógłby zdobywać umiejętności i doświadczenie niezbędne w prowadzeniu dziecięcych hospicjów.

– Chcemy także pomóc stronie ukraińskiej w tworzeniu rozsądnego prawodawstwa w zakresie opieki paliatywnej, bo jest to tam nadal dużym problemem. Np. przepisy ustawy antynarkotykowej uniemożliwiają dostęp do środków znieczulających dla nieuleczalnie chorych osób - dodał Glac.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci jest organizacją pożytku publicznego, sprawującą opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w całej Małopolsce. Obecnie pod opieką MHD znajduje się 32 małych pacjentów i ich rodzin.

Obecnie w Polsce działa ponad 30 dziecięcych hospicjów, które zapewniają pomoc dzieciom w każdym regionie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum