Kraków: UJ wspiera studentów chorych psychicznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 18:59

Uniwersytet Jagielloński chce pomóc studentom z problemami psychicznymi, dlatego wprowadza program wsparcia adaptacyjnego.

Uczestnicy programu będą mogli korzystać z konsultacji psychologicznych, a jeśli będzie potrzeba także z pomocy psychiatrów i leczenia.  Prorektor UJ prof. Andrzej Mania przekonuje, że uczelnia chce skutecznie pomagać młodym ludziom, tak by z powodu choroby lub kryzysu psychicznego nie rezygnowali ze studiów. Chodzi także o przełamanie stereotypów związanych z chorobą psychiczną.

Studenci, którzy chcą skorzystać z pomocy, powinni do września zgłosić się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Podczas rekrutacji we wrześniu wybranych zostanie 20 uczestników programu, pół roku później - kolejne 20 osób. W ramach programu, który rozpocznie się w październiku, oferowana będzie diagnoza dla osób, które dotąd jej nie miały, a także pomoc terapeutyczna oraz - jeśli zajdzie potrzeba - leczenie.

– Musimy rozróżnić chorobę od niepełnosprawności intelektualnej. Osoby cierpiące na choroby psychicznie nie muszą być - jak stereotypowo sądzi wiele osób - agresywne i niebezpieczne, to 1 proc. wszystkich chorób psychicznych. Reszta to ludzie cierpiący po cichu, bardzo wrażliwi, którym wali się życie. W tym projekcie chcielibyśmy w odpowiednim momencie podać im pomocną dłoń – wyjaśnił kierownik biura ds. osób niepełnosprawnych UJ Ireneusz Białek.

Według prorektora Mani, być może w trakcie realizacji programu okaże się, że trzeba wprowadzić zmiany w regulacjach wewnętrznych uniwersytetu, by ułatwić studentom chorym psychicznie naukę.

Symbolem programu jest lew, maskotki w tym kształcie - wraz z adresem strony internetowej, na której można znaleźć informacje www.konstelacjalwa.pl - rozdawane są pracownikom i studentom. Na realizację programu uczelnia otrzymała 800 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wśród osób, które korzystały z pomocy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ w roku akademickim 2009/2010, było 60 osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym cierpiący na depresję, zaburzenia lękowe, schizofrenię i uzależnieni od substancji psychoaktywnych. Z danych Biura wynika, że w ostatnich latach wzrosła liczba osób chorujących psychicznie, ale ci, którzy szukają pomocy, to niewielki procent tych, którzy jej potrzebują, tylko często wstydzą się zgłosić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum