Kraków: Szpital Babińskiego uruchomił grupę dla osób jąkających się

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2019 15:54

Psychiatryczny Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie uruchomił w Nowej Hucie specjalną grupę wsparcia dla osób jąkających się i mających problemy z komunikacją werbalną - poinformował PAP rzecznik prasowy placówki Maciej Bóbr.

Szacuje się, że w Polsce, podobnie jak na świecie, jąka się ok. 5 proc. dzieci Fot. CZTuchów (zdjęcie ilustracyjne)

Grupa spotyka się raz w tygodniu w poniedziałki o godz. 16.00 i czeka na kolejnych uczestników. Miejscem spotkań jest Poradnia Zdrowia Psychicznego, na os. Centrum B 11 c. Rejestrować można się telefonicznie dzwoniąc pod numer 12 642 25 10. Powołanie grupy jest inicjatywą psycholog Lucyny Jankowskiej-Szafarskiej.

Szacuje się, że w Polsce, podobnie jak na świecie, jąka się ok. 5 proc. dzieci, przy czym u większości problem przemija wraz z wiekiem i dlatego jąkanie dotyczy 1 proc. dorosłej populacji.

Celem grupy, która rozpoczęła działalność w Nowej Hucie, jest stworzenie forum do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami o podobnych przypadłościach oraz zaznajomienie z metodami uznanymi przez psychologię, których skuteczność została potwierdzona.

- Spotkanie grupy to rozmowa w przyjaznej, spokojnej atmosferze wzajemnego zrozumienia i wspólnego dążenia do celu, wzajemnego wspierania się i wspólnej nauki jak radzić sobie z problemem, który powoduje nasz psychiczny dyskomfort - wyjaśnił rzecznik prasowy szpitala im. J. Babińskiego.

Jak podkreślił, mało kto wie, że jąkanie się, gdy jego nasilenie jest na tyle duże, że zakłóca płynność mowy, traktowane jest w klasyfikacji chorób (ICD-11) jako zaburzenie i oznaczane symbolem F.95.8. Pojawia się w czasie wystąpień publicznych, czy trudnych życiowo sytuacjach, gdy jesteśmy narażeni na stres.

Rzecznik powołując się na opinie specjalistów dodał, że jąkanie jest powszechnie postrzegane jako objaw lęku, ale w rzeczywistości nie ma takiej współzależności (chociaż tak zwany lęk społeczny może się rozwinąć jako reakcja na jąkanie).

- Liczne badania pokazały, że osoby jąkające się są zdrowe z psychologicznego punktu widzenia, pomijając obawę przed mówieniem, która jednak powstaje na skutek jąkania - wyjaśnił rzecznik i zaznaczył, że jąkanie nie ma wpływu na inteligencję.

Beata Kołodziej - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum