Kraków: Skalski & zespół wszczepili sztuczną komorę serca niemowlakowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 17:30

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Kraków: Skalski & zespół wszczepili sztuczną komorę serca niemowlakowi
Pionierską operację przeprowadził zespół kierowany przez prof. Janusza Skalskiego...

Według prof. Janusza Skalskiego, który kierował zespołem lekarzy, była to pierwsza w Polsce tego typu operacja u tak małego dziecka. Operacja przeprowadzona przez 14–osobowy zespół, trwała ok. pięciu godzin. Jej przebieg obserwowali także specjaliści z berlińskiej firmy, w której za 30 tys. euro zakupiono sztuczne serce, by w razie potrzeby służyć lekarzom radą.

Jak przyznał prof. Skalski, największą trudnością podczas operacji było bezpieczne otwarcie klatki piersiowej, bo obawiano się migotania komór.

13–miesięczna Zuzia jest teraz w dobrym stanie: dobrze funkcjonuje jej krążenie oraz narządy wewnętrzne. Dzięki sztucznej komorze serca dziewczynka, u której stwierdzono ciężką niewydolność serca, ma teraz szansę bezpiecznie czekać na przeszczep. Od wielu miesięcy jest na pierwszym miejscu listy transplantacyjnej w Polsce. Dziecko już rok temu przeszło pierwszą operację z powodu ubytku w przegrodzie międzykomorowej serca. Równolegle rozwinęła się u niej ciężka niewydolność serca.

Koszty zakupu sztucznego serca w większości sfinansowała Fundacja Radia ZET. Koszty operacji i leczenia dziewczynki będą pokryte ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum