Kraków-Prokocim: najstarsza klinika pediatryczna w Polsce skończyła 150 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2015 17:47

Z historią placówki, działającej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu, można się zapoznać na wystawie, której wernisaż odbył się w piątek (9 stycznia) w Bibliotece Jagiellońskiej.

Kraków-Prokocim: najstarsza klinika pediatryczna w Polsce skończyła 150 lat

Na ekspozycji są fotografie, dokumenty, publikacje naukowe, instrumenty medyczne. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów kliniki, a także z kolekcji prywatnych prof. Janusza Skalskiego i prof. Jacka Pietrzyka - kierownika Katedry Pediatrii i Kliniki Chorób Dzieci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z archiwów Biblioteki Jagiellońskiej.

- Tak jak każda wystawa medyczna, tak i ta jest niezwykle ciekawa, ponieważ dotyczy tego, co dla nas najważniejsze, czyli zdrowia. Ekspozycja uświadamia, co ludziom może się przydarzyć, jakie dawniej były narzędzia, jak pojmowano naukę o zdrowiu - powiedział na wernisażu dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk.

Wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak zwrócił uwagę, że rocznica i obiekty prezentowane na wystawie świadczą o dbałości o zdrowie najmłodszych Małopolan.

- Województwo cieszy to, że średnia wieku Małopolanina wzrasta i ilość urodzeń w Małopolsce jest zdecydowanie większa niż w innych regionach Polski. Ale mamy przecież doskonałych lekarzy; fantastyczne, wspaniałe zaplecze naukowe. Dbamy o człowieka od najmłodszych lat do wieku starszego - powiedział wicemarszałek.

Jak czytamy we wstępie do katalogu wystawy, historia krakowskiej kliniki pediatrycznej sięga 1835 r., kiedy w szpitalu św. Łazarza powstał pierwszy na terenach ziem polskich oddział pediatryczny.

W 1864 r. oddział ten zyskał samodzielność i w ten sposób wyodrębniła się pierwsza w Polsce klinika pediatryczna. W tym samym roku na Uniwersytecie Jagiellońskim utworzona została Katedra Pediatrii i rozpoczęły się (mimo licznych trudności - formalnych i lokalowych) wykładały z tej dziedziny, prowadzone przez lekarza i rektora UJ Macieja Leona Jakubowskiego.

Od 1876 r. mali pacjenci byli przyjmowani w nowym szpitalu dziecięcym im. Św. Ludwika (przy ul. Strzeleckiej).

W 1965 r. siedziba kliniki została przeniesiona do gmachu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i funkcjonuje jako Katedra i Klinika Pediatryczna Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum.

Rocznie klinika przyjmuje kilkanaście tysięcy małych pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum