Kraków: 250 operacji ortopedycznych u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2019 14:40

Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii to drugi - obok Szpitala MSWiA w Warszawie - ośrodek w Polsce, który na tak szeroką skalę operuje pacjentów z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi. W małopolskiej lecznicy wykonano już 250 tego rodzaju zabiegów.

Kraków: 250 operacji ortopedycznych u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Operacje ortopedyczne u chorych na skazy krwotoczne - głównie hemofilię - są przeprowadzane przez specjalistów z KCRiO od 2010 roku.

U tego rodzaju pacjentów powtarzające się od wczesnych lat życia krwawienia do stawów powodują szybkie powstawanie zmian zwyrodnieniowych - najczęściej w kolanach, biodrach i łokciach. Ich skutkiem są postępujące stopniowo ograniczenia zakresu ruchów, powstawanie deformacji kończyn i zaników mięśniowych. Jedyną opcją skutecznej pomocy dla takich chorych jest zabieg wymiany stawu na protezę.

Z 250 operacji przeprowadzonych w KCRiO u chorych ze skazami krwotocznymi, większość zabiegów polegała właśnie na wymianie stawów na endoprotezy. Oprócz leczenia operacyjnego, pacjenci lecznicy mogą liczyć także na kompleksową rehabilitację.

Czytaj: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum