Kraków: 22 września ruszy Festiwal KultURO. Artyści zachęcą do badań urologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 10:53

Trzecia edycja Festiwalu KultURO rozpoczyna się w piątek (22 września) w Krakowie. Wydarzenie, którego celem jest zachęcanie - poprzez sztukę - do profilaktyki medycznej związanej z chorobami urologicznymi, potrwa do piątku 29 września.

Kraków: 22 września ruszy Festiwal KultURO. Artyści zachęcą do badań urologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krakowskie wydarzenie zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii; imprezę wspierają najważniejsze instytucje urologiczne w Polsce i na świecie.

- Festiwal KultURO ratuje życie, bo przyciągając ludzi na koncerty, w których sami występujemy, jednocześnie zachęca ich do podjęcia trudnych tematów tabu oraz do poddania się wstydliwym badaniom - mówił w rozmowie z PAP prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Piotr Chłosta z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dniach 25-29 września, w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii UJ w Krakowie, na pacjentów czekają bezpłatne badania. W 2016 r., podczas drugiej edycji festiwalu, w podobnej akcji - jednego dnia udało się przebadać niemal 100 osób, a w samym Krakowie u 15 z nich zdiagnozowano zmiany onkologiczne.

Gospodarzem festiwalu jest zespół "EndoPower i Przyjaciele", w którym grają profesorowie urologii. Największy koncert odbędzie się 22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca, w Krakowie; zagrają w nim także profesjonalni muzycy m.in. Olek Klepacz i Janusz Grzywacz - założyciel zespołu Laboratorium.

- Udział naszego zespołu - EndoPower - w tym festiwalu, to wynik wspólnych przemyśleń, dotyczących sposobu dotarcia do nowego pokolenia potencjalnych pacjentów. Obecnie musimy mówić do ludzi innym językiem, w niekonwencjonalny sposób, za pomocą innych komunikatorów i środków wyrazu, a jednym z nich jest właśnie muzyka. W przeciwieństwie do leków - muzyki i ruchu nie da się przedawkować - stwierdził w rozmowie z PAP prof. Marcin Słojewski, kierownik katedry Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

22 września w ramach III Jagiellońskiego Dnia Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej, najlepsi naukowcy odpowiadający za te trzy odrębne specjalizacje, poprowadzą wspólne wykłady skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum