Kraków: 130 miejsc na terapię nerkozastępczą na NFZ, ale brakuje tych w centrum miasta

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 08:45

W Krakowie funkcjonują cztery ośrodki świadczące usługi hemodializ. Niestety, dostępność placówek w centrum miasta zmniejsza się - podnosi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

Kraków: 130 miejsc na terapię nerkozastępczą na NFZ, ale brakuje tych w centrum miasta
Obecnie w Krakowie funkcjonują cztery ośrodki świadczące usługi hemodializ dla pacjentów. Fot. Archiwum

Według danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, w aglomeracji krakowskiej jest 130 miejsc na terapię nerkozastępczą z pełną refundacją NFZ. Jednak ośrodek przy Szpitalu Uniwersyteckim na ulicy Kopernika będzie przeniesiony do Prokocimia, zaś stacja przy ulicy Kieleckiej ma problemy z otrzymaniem kontraktu od Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiefo NFZ, więc dostępność tej terapii w centrum miasta, która dzięki takiej lokalizacji daje chorym większą wolność i wyższą jakość życia, zmniejsza się.

Jak informuje serwis naszemiasto.pl, krakowscy chorzy będą mogli skorzystać z leczenia w ośrodkach na os. Złotej Jesieni 1 oraz na os. Młodości 11. Centrum Nefrologiczne na os. Złotej Jesieni 1 ma ok. 80 miejsc w dzień dla pacjentów dializowanych. Miejsca są dostępne na zmianach dziennych i dodatkowo w nocy (dla chorych, którzy np. z powodu pracy lub ze względów rodzinnych, preferują ten czas dializy). Natomiast stacja dializ na os. Młodości 11 ma ok. 50 miejsc.

Więcej: krakow.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum