Koszalin: rusza pierwsze w Zachodniopomorskiem Centrum Zdrowia Psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2018 20:08

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest jedyną taką placówką w Zachodniopomorskiem. Jako jedno z 29 w kraju rozpoczyna realizację trzyletniego pilotażowego programu psychiatrycznej opieki środowiskowej dla dorosłych mieszkańców miasta.

Blisko jedna czwarta dorosłej populacji miasta to osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego Fot. Shutterstock

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest pierwszym w województwie zachodniopomorskim, które realizuje świadczenia na podstawie umowy z NFZ - poinformowała w piątek dyrektor CZP Izabela Ciuńczyk.

Zaznaczyła, że program skierowany jest do dorosłych mieszkańców Koszalina. 23,8 proc. dorosłej populacji miasta to osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego. W Koszalinie, gdzie 90 tys. mieszkańców ukończyło 18 lat, to liczba rzędu 20 tys.

- W szpitalu psychiatrycznym co roku przyjmowaliśmy około 2 tys. osób. W poradni mamy około 10-15 tys. osób. CZP ma udzielać opieki skoordynowanej, zindywidualizowanej i dostosowanej do potrzeb pacjenta oraz jego rodziny, więc spodziewamy się jeszcze więcej przyjęć - podkreśliła Ciuńczyk.

Pilotażem objęte są świadczenia zawarte w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, udzielane w warunkach stacjonarnych, dziennych, ambulatoryjnych oraz w ramach pomocy doraźnej, z wyjątkiem leczenia uzależnień.

- Pacjenci w ostrych stanach mają otrzymać od nas pomoc w ciągu 72 godzin. W tym czasie musi być pierwsza wizyta. Taki mamy obowiązek. Stąd zatrudnianie profesjonalistów i 24-godzinne dyżury - zaznaczyła dyrektor CZP.

Ciuńczyk przypomniała, że aby przyjść do CZP, pacjent nie potrzebuje skierowania. W niedługim czasie zostanie uruchomiony drugi punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

Dyrektor dodała, że podobne projekty bardzo dobrze funkcjonują w Skandynawii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. - W Finlandii takie centra działają od lat 70. Wskaźnik wyleczenia np. ze schizofrenii wynosi tam 85 proc. - wskazywała.

Zauważyła, że dane są nieubłagane i niedługo osób z kryzysami psychicznymi będzie więcej niż tych z chorobami kardiologicznymi i naczyniowymi. Obecnie codziennie ginie w Polsce z powodu skutecznej próby samobójczej od 16 do 18 osób, czyli mniej więcej tyle, ile w wypadkach drogowych. Dodała, że co piąty młody człowiek między 16. a 18. rokiem życia doświadcza depresji.

Pilotaż w całości finansuje NFZ. Uruchomienie go w ostatnim kwartale 2018 r. kosztować będzie 2,3 mln zł. Jak poinformował zastępca dyrektora ds. medycznych Zachodniopomorskiego OW NFZ Tomasz Żukowski w przyszłym roku wypłacony CZP ryczałt będzie czterokrotnie wyższy.

- Na taki program od wielu lat czekali pacjenci i środowisko medyczne psychiatrii. Lekarze wielokrotnie mówili, aby odejść od pacjenta hospitalizowanego, a przejść do opieki środowiskowej. By zabezpieczenie potrzeb leczenia pacjenta odbywało się przy współudziale jego otoczenia, w jego środowisku - mówił Żukowski. Zapowiedział, że drugie CZP w Zachodniopomorskiem powstanie w Kołobrzegu.

Jak poinformował NFZ, celem pilotażowego programu jest przetestowanie, czy wprowadzone rozwiązania organizacyjne i finansowe poprawią jakość i efektywności opieki nad pacjentem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum