Koszalin: rusza pierwsze w Zachodniopomorskiem Centrum Zdrowia Psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2018 20:08

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest jedyną taką placówką w Zachodniopomorskiem. Jako jedno z 29 w kraju rozpoczyna realizację trzyletniego pilotażowego programu psychiatrycznej opieki środowiskowej dla dorosłych mieszkańców miasta.

Koszalin: rusza pierwsze w Zachodniopomorskiem Centrum Zdrowia Psychicznego
Blisko jedna czwarta dorosłej populacji miasta to osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego Fot. Shutterstock

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie jest pierwszym w województwie zachodniopomorskim, które realizuje świadczenia na podstawie umowy z NFZ - poinformowała w piątek dyrektor CZP Izabela Ciuńczyk.

Zaznaczyła, że program skierowany jest do dorosłych mieszkańców Koszalina. 23,8 proc. dorosłej populacji miasta to osoby, które doświadczyły lub doświadczają kryzysu psychicznego. W Koszalinie, gdzie 90 tys. mieszkańców ukończyło 18 lat, to liczba rzędu 20 tys.

- W szpitalu psychiatrycznym co roku przyjmowaliśmy około 2 tys. osób. W poradni mamy około 10-15 tys. osób. CZP ma udzielać opieki skoordynowanej, zindywidualizowanej i dostosowanej do potrzeb pacjenta oraz jego rodziny, więc spodziewamy się jeszcze więcej przyjęć - podkreśliła Ciuńczyk.

Pilotażem objęte są świadczenia zawarte w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, udzielane w warunkach stacjonarnych, dziennych, ambulatoryjnych oraz w ramach pomocy doraźnej, z wyjątkiem leczenia uzależnień.

- Pacjenci w ostrych stanach mają otrzymać od nas pomoc w ciągu 72 godzin. W tym czasie musi być pierwsza wizyta. Taki mamy obowiązek. Stąd zatrudnianie profesjonalistów i 24-godzinne dyżury - zaznaczyła dyrektor CZP.

Ciuńczyk przypomniała, że aby przyjść do CZP, pacjent nie potrzebuje skierowania. W niedługim czasie zostanie uruchomiony drugi punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

Dyrektor dodała, że podobne projekty bardzo dobrze funkcjonują w Skandynawii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. - W Finlandii takie centra działają od lat 70. Wskaźnik wyleczenia np. ze schizofrenii wynosi tam 85 proc. - wskazywała.

Zauważyła, że dane są nieubłagane i niedługo osób z kryzysami psychicznymi będzie więcej niż tych z chorobami kardiologicznymi i naczyniowymi. Obecnie codziennie ginie w Polsce z powodu skutecznej próby samobójczej od 16 do 18 osób, czyli mniej więcej tyle, ile w wypadkach drogowych. Dodała, że co piąty młody człowiek między 16. a 18. rokiem życia doświadcza depresji.

Pilotaż w całości finansuje NFZ. Uruchomienie go w ostatnim kwartale 2018 r. kosztować będzie 2,3 mln zł. Jak poinformował zastępca dyrektora ds. medycznych Zachodniopomorskiego OW NFZ Tomasz Żukowski w przyszłym roku wypłacony CZP ryczałt będzie czterokrotnie wyższy.

- Na taki program od wielu lat czekali pacjenci i środowisko medyczne psychiatrii. Lekarze wielokrotnie mówili, aby odejść od pacjenta hospitalizowanego, a przejść do opieki środowiskowej. By zabezpieczenie potrzeb leczenia pacjenta odbywało się przy współudziale jego otoczenia, w jego środowisku - mówił Żukowski. Zapowiedział, że drugie CZP w Zachodniopomorskiem powstanie w Kołobrzegu.

Jak poinformował NFZ, celem pilotażowego programu jest przetestowanie, czy wprowadzone rozwiązania organizacyjne i finansowe poprawią jakość i efektywności opieki nad pacjentem.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum