Kostrzyn nad Odrą: szpital zoperuje więcej zaćm

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 21:45

Nowy Szpital w Kostrzynie n. Odrą otrzymał dodatkowe środki z NFZ na operacje zaćmy. Leczenie zaćmy, chorób siatkówki i AMD to główne specjalności kostrzyńskiej okulistyki. Rocznie w szpitalu wykonywanych jest ponad 1,5 tys. operacji zaćmy. Ostatnie zwiększenie kontraktu łącznie o 500 tys. zł pozwoli zoperować dodatkowo 177 pacjentów, którzy w tej chwili oczekują na zabieg.

Leczenie zaćmy, chorób siatkówki i AMD to główne specjalności kostrzyńskiej okulistyki. Fot. archiwum/Grupa Nowy Szpital

Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem i polega na postępującym mętnieniu soczewki. Jednym z objawów jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, na zaburzenia widzenia barw i kontrastu. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie sztucznej soczewki jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy.

W Kostrzynie nad Odrą pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie soczewki wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych oraz wszczepienie sztucznej soczewki. Metoda umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób ogólnych - podaje w informacji dla mediów Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i  pozwala na szybkie gojenie rany, krótszą rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.

Statystycznie zaćma pojawia się ok. 50. roku życia. Wiele zależy od predyspozycji genetycznych, rodzaju wykonywanej pracy. Czynnikiem ryzyka są choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na świecie choruje na zaćmę około 20 mln ludzi.

Od początku tego roku w Kostrzynie przeprowadzono operacje wszczepienia sztucznej soczewki u 429 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum