Kosmetyki w tabletkach, czyli maseczki już są zbyteczne?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2009 14:30

Na rynku pojawiły się nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w tabletkach. Kupić je można wyłącznie w aptekach, a przed zastosowaniem należy się skontaktować z lekarzem dermatologiem lub internistą.

Kosmetyki w tabletkach, czyli maseczki już są zbyteczne?
Do lamusa?

Preparaty w tabletkach zawierają składniki korzystnie wpływające na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale ta przede wszystkim zależy od diety.

– Jeśli w przypadku problemów, nie pomaga zmiana nawyków żywieniowych, wtedy do posiłków należy dołączyć suplementy diety w postaci nutrikosmetyków. Te preparaty są jedynie dodatkiem, a zawarte w nich składniki są związkami syntetyzowanymi sztucznie – podkreśla w rozmowie z Rzeczpospolią dr Danuta Nowicka, dermatolog.

Nutrikosmetyki zaierają przede wszystkim substancje, które są odpowiedzialne za wychwytywanie wolnych rodników, czyli te, które spowalniają procesy starzenia się skóry: witaminę A, E, C, witaminy z grupy B, karotenoidy, flawonoidy, likopen, koenzym Q10. W preparatach poprawiających jędrność skóry i zmniejszających cellulit zawarte są izoflawony, czyli roślinne hormony zwane fitohormonami. W nutrikosmetykach znajdują się też makro– i mikroelementy, takie jak siarka, krzem, cynk i wapń oraz kwas hialuronowy i aminokwasy.

Każda tabletka, kapsułka lub proszek są pełne konserwantów, barwników, sztucznych substancji nadających smak i zapach. Większość z tych związków obciąża wątrobę i nerki, dlatego osoby, u których już stwierdzono schorzenia tych narządów, stosowanie nutrikosmetyków muszą skonsultować z lekarzem.

Objawy nadmiaru sztucznych związków w organiźmie czasem można zdiagnozować, np. marchewkowy kolor skóry u osób stosujących suplementację beta-karotenu pojawia się, gdy wątroba przeładowana jest tym związkiem i nie radzi sobie z jego metabolizmam i wydalaniem. Szczególnie niebezpieczne może się okazać przyjmowanie kilku preparatów jednocześnie, wówczas łatwo o przedawkowanie.

Ze szczególną ostrożnością nutrikosmetyki powinny przyjmować osoby ze skłonnością do alergii oraz przyjmujące leki nasercowe, przeciwcukrzycowe i uspokajające.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum