Kościół powinien uwrażliwiać kleryków i młodych księży...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 17:13

... na problemy osób zakażonych HIV - uważa o. Arkadiusz Nowak, prowincjał Zakonu Kamilianów.

Kościół powinien uwrażliwiać kleryków i młodych księży...

1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, ruszyła ogólnopolska kampania propagująca ideę bezpłatnego i anonimowego poddawania się testom na obecność wirusa HIV. Hasło kampanii współorganizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia brzmi: „Test na HIV. Test na odpowiedzialność”.

Materiały edukacyjne kampanii będą dostępne w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie kraju, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w placówkach służby zdrowia. Zdaniem o. Arkadiusza Nowaka, prowincjała zakonu kamilianów i prezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i byłego wieloletniego pełnomocnika ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii, Kościół w Polsce ma wciąż wiele do zrobienia, jeśli chodzi o pomoc osobom zakażonym HIV. Nie ma bowiem oficjalnych struktur poświęconych opiece nad zakażonymi. Obecnie pomoc polega przede wszystkim na inicjatywach indywidualnych duszpasterzy oraz zaangażowaniu żeńskich i męskich zakonów oraz zgromadzeń, których posługa skierowana jest do osób potrzebujących lub trudnej młodzieży.

– Jako prowincjał Zakonu Kamilianów uczulam moich kleryków, by pamiętali, że każda pomoc ludziom chorym, a już szczególnie chorym wykluczonym społecznie, wymaga kompetentnego przygotowania merytorycznego – powiedział o. Nowak.

Jego zdaniem, pomaganie chorym wymaga też od każdego zakonnika cechy trudnej: wolności od jakichkolwiek uprzedzeń - rasowych, światopoglądowych czy związanych z orientacją seksualną. W opinii o. Nowaka, Kościół powinien uwrażliwiać kleryków i młodych księży, w ramach formacji seminaryjnej, na problemy osób zakażonych HIV. Dobrze byłoby, aby Kościół utworzył domy opieki i hospicja, w których znalazłyby schronienie bezdomne osoby chore na AIDS, które nie kwalifikują się do otrzymania miejsca w szpitalu, a jednocześnie nie mogą liczyć na inną pomoc.

– Stworzenie takich miejsc godnego pobytu byłoby pięknym dziełem Kościoła - dodał. O. Nowak.

Według szacunków UNAIDS na świecie HIV zakaziło się ok. 68 mln osób. Obecnie z wirusem żyją ok. 33 mln osób. Co 6 sekund na świecie ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS. Z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko. Zakażenia HIV dotykają głównie osób młodych. Ponad 50 proc. zakażających się HIV na świecie to osoby między 15. a 24. rokiem życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum