×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koronawiurs coraz bliżej: pierwsze przypadki zakażenia w Austrii i Chorwacji

Autor: PAPOpublikowano: 25 lutego 2020 14:41Zaktualizowano: 25 lutego 2020 14:45

We wtorek dwa kraje sąsiadujące z Włochami - Chorwacja i Austria - potwierdziły pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem. Władze kraju związkowego Tyrol poinformowały o potwierdzeniu nosicielstwa koronawirusa u dwóch zamieszkałych w Innsbrucku 24-letnich osób, z których jedna ma pochodzić z włoskiej Lombardii. To pierwszy przypadek wykrycia koronawirusa w Austrii..

Koronawiurs coraz bliżej: pierwsze przypadki zakażenia w Austrii i Chorwacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W trakcie wspólnej konferencji prasowej premiera krajowego Tyrolu Guenthera Plattera i szefa tamtejszego resortu zdrowia Bernharda Tilga podano, że obie zainfekowane osoby mają lekką gorączkę i przebywają na kwarantannie w klinice w Innsbrucku. Koronawirusa wykrył u nich już pierwszy test, który następnie powtórzono z takim samym wynikiem.

Ponadto objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem pojawiły się także u 55-letniego mieszkańca Linzu w kraju związkowym Górna Austria. Mężczyzna ten powrócił niedawno z grupowej wycieczki do Wenecji i jest obecnie izolowany w przychodni lekarza domowego. Wyniki przeprowadzonych badań będą znane po południu i opinia publiczna ma zostać o nich poinformowana. Pozostałym uczestnikom wycieczki nakazano, by na razie nie opuszczali domów i unikali kontaktów z innymi osobami.

Także premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował we wtorek, że w jego kraju potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Jest to również pierwszy przypadek Covid-19 na Bałkanach - Pacjent został umieszczony w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu - zakomunikował Plenković na konferencji prasowej.

- Jest to młody mężczyzna i ma łagodniejsze objawy; znajduje się w izolacji i jego stan jest w tej chwili dobry - dodał.

Pacjent przebywał w Mediolanie we Włoszech od 19 do 21 lutego - podał minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz. - Jest to choroba podobna do grypy i nie oczekuje się żadnych powikłań innych niż po grypie - uspokajał Berosz, cytowany przez serwis Dnevnik.hr. - Zorganizujemy kwarantannę dla tych, którzy mieli z nim kontakt - zapewnił.

Berosz podkreślił również, że Chorwacja wchodzi na wyższy poziom gotowości, a jej system opieki zdrowotnej ma wszystkie możliwości reagowania na zagrożenie. - System opieki zdrowotnej jest gotowy i zrobimy wszystko dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju - zaznaczył.

***

We Włoszech potwierdzono najwięcej w Europie przypadków zakażenia koronawirusem, 283, oraz najwięcej zgonów - siedem. Najwięcej przypadków zanotowano w Lombardii, której stolicą jest Mediolan - podały włoskie władze sanitarne.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum