Koronawirus w Europie był już w grudniu. Wskazują na to próbki sprzed pandemii

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 13:37

Francuski lekarz przebadał próbki materiału biologicznego pobranego od pacjentów chorujących na ciężkie zapalenia płuc pod koniec ubiegłego roku. Okazało się, że jeden z nich  był chory na COVID-19. Potwierdził to test genetyczny. To oznacza, że koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Europy wcześniej niż sądzono.

Kiedy koronawirus naprawdę dotarł do Polski? Na razie trwają badania próbek Fot. Shutterstock

Pacjent, o którym mowa, to 43- letni mężczyzna, który w grudniu 2019 r. trafił do podparyskiego szpitala z ciężkim zapaleniem płuc. 27 grudnia mężczyzna został umieszczony na oddziale intensywnej terapii. Obecnie, gdy liczba zakażonych na świecie przekroczyła 4 miliony, lekarz, który opiekował się pacjentami z nietypowym zapaleniem płuc, postanowił zbadać 24 pobrane od nich próbki. Lekarze przeprowadzili testy genetyczne. W tym jednym przypadku dały one wynik pozytywny - informują Fakty TVN.

Okazuje się, że mężczyzna, którego próbki wykazały obecność koronawirusa, w tamtym okresie nie wyjeżdżał za granicę, a nawet z miasta. Prawdopodobnie zakaziła go żona, która pracuje w supermarkecie przy lotnisku, a która sama prawdopodobnie przeszła chorobę bezobjawowo.

W kontekście wspomnianych badań WHO zaapelowało o zbadanie próbek pobranych na przełomie lat 2019 i 2020 od pacjentów z nietypową grypą lub zapaleniem płuc także przez inne kraje. Polscy decydenci już odpowiedzieli na ten apel, zlecając Agencji Badań Medycznych dokładne sprawdzenie starszych próbek pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2.

Nie jest wykluczone, iż wyniki tych badań (będą znane najwcześniej za kilka dni) pokażą, że koronawirus również w Polsce był obecny już wcześniej. Jak na razie przyjmuje się, że 4 marca to oficjalna data pojawienia się nowego wirusa w naszym kraju.

Więcej: fakty.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum