Koronawirus na Jasnej Górze: 25 paulinów zakażonych. Czy zakonnicy mieli kontakt z wiernymi?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 14:30

25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem - przekazali w środę (7 października) przedstawiciele sanktuarium i sanepidu. Jak zapewnili, zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2 nie mieli kontaktu z wiernymi.

Koronawirus na Jasnej Górze: 25 paulinów zakażonych. Czy zakonnicy mieli kontakt z wiernymi?
Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2 nie mieli kontaktu z wiernymi. Fot. Archiwum

"Informujemy, że w ostatnich dniach wykryto u 25 paulinów z Jasnej Góry wirus COVID-19. Zostali oni odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Nie mieli kontaktu z wiernymi. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Pozostali zakonnicy są zdrowi" - podano w opublikowanym w środę oświadczeniu, podpisanym przez rzeczniczkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie Edytę Kapelkę oraz rzecznika Jasnej Góry o. Michała Legana.

Przedstawiciele sanktuarium klasztoru i sanepidu zapewniają, że zostały podjęte wszystkie środki zapobiegawcze i zaostrzono reżim sanitarny na obszarze mieszkalnym klasztoru.

"Sanktuarium pozostaje otwarte dla Pielgrzymów, program duszpasterski zasadniczo nie ulega zmianie. Uczestnicy liturgii zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, częstego odkażania rąk" - napisano w oświadczeniu.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w środę liczba osób zakażonych wynosiła 23 tys. 916 - o 286 więcej niż we wtorek. Od początku epidemii zmarło w regionie 577 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 89,6 proc. wszystkich zakażonych (21 tys. 430 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 136 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 409,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 271 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum