Koronawirus i denga: dwie epidemie jednocześnie we francuskich terytoriach zamorskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 10:17

Podobnie jak cała Francja dotknięte epidemią COVID-19 francuskie terytoria zamorskie, zwłaszcza na Oceanie Indyjskim, przechodzą jednocześnie epidemię dengi. Szpitale są wypełnione pacjentami, spośród których wielu umiera.

Wirus dengi przenoszony jest przez ugryzienie komara tygrysiego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Co prawda tymi dwiema chorobami można zakazić się w różny sposób - koronawirus przenoszony jest przez człowieka, a wirus dengi przez ugryzienie komara tygrysiego - ale ich objawy kliniczne są podobne: kaszel, gorączka, ból głowy czy bóle mięśni - pisze agencja AFP.

I tak np. na Majotcie, w południowo-wschodniej części archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, od początku roku na dengę zmarło 12 osób, podczas gdy na COVID-19 cztery.

Od stycznia potwierdzono tam 3 163 przypadki dengi, ale ponieważ nie wszyscy zgłaszają się do lekarza, liczba osób faktycznie dotkniętych tą chorobą "jest znacznie wyższa" - informuje regionalna agencja zdrowia ARS. Według niej 292 osoby są hospitalizowane, w tym 19 na intensywnej terapii. Dla porównania, koronawirusa potwierdzono na Majotcie u 380 osób i "nigdy jednocześnie na intensywnej terapii nie przebywało więcej niż cztery-pięć osób".

Na Reunionie odnotowano "największą liczbę przypadków COVID-19 w terytoriach zamorskich i największą liczbę przypadków dengi" - powiedział AFP dr Francois Chieze z ARS na tej wyspie na Oceanie Indyjskim, ok. 800 km na wschód od Madagaskaru.

Epidemia dengi szaleje tam od 2018 r. W roku 2019 odnotowano na Reunionie ponad 18 tys. przypadków i 14 zgonów. Od stycznia br. potwierdzono ponad 4000 przypadków, 183 osoby są w szpitalach, cztery osoby zmarły. Z kolei koronawirusa stwierdzono u 412 osób i jak dotąd nikt nie zmarł z powodu COVID-19.

Denga szerzy się również w Gujanie Francuskiej - informuje AFP, nie podając jednak szczegółowych danych. Gujana to terytorium zamorskie Francji o statusie departamentu zamorskiego w północno-wschodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum