Koronawirus: czy pacjenci opieki długoterminowej są bezpieczni?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 13:18

W Polsce działa ponad 500 zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL) i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych (ZPO), które mają pod opieką ponad 60 tys. osób. Czy w czasie epidemii SARS-CoV-2 są one bezpieczne?

Koronawirus: czy pacjenci opieki długoterminowej są bezpieczni?
Z jakimi problemami borykają się te placówki? Fot. Archiwum

Należałoby także zapytać o bezpieczeństwo blisko 110 tys. osób przebywających w zakładach stacjonarnej pomocy społecznej, m.in. DPS-ach. Ponad 60 proc. tych pacjentów tych miejsc to przewlekle chorzy w wieku 70 plus - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Brak testów to jeden z kilku problemów, z którymi w czasach pandemii borykają się te placówki. Kolejnym są koszty. Jak wskazuje Grażyna Śmiarowska, dyrektor Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu, gdzie przebywa 112 całkowicie unieruchomionych pacjentów, a w ciągu doby przewija się 30 osób personelu, fizjoterapeutów, pielęgniarek, opiekunów, którzy mają z nimi bezpośredni kontakt, potrzebnych jest ok. 400 maseczek dziennie, a te znacząco podrożały. Tymczasem zasoby z kontraktu z NFZ topnieją.

Następny problem to personel, który pracuje też w innych placówkach, a zgodnie z zaleceniem MZ powinien teraz pracować w jednej. Co będzie, gdy go zabraknie?

Więcej: wiadomosci.dziennik.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum