Koronawirus: Kolno i cały powiat bez żadnego zakażenia od ośmiu dni

Autor: PW • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia06 maja 2021 17:59

Kolno i cały powiat kolneński (woj. podlaskie) wygrywa walkę z koronawirusem. Bardzo pomogły szczepienia.

Koronawirus: Kolno i cały powiat bez żadnego zakażenia od ośmiu dni
W powiecie kolnieńskim od ośmiu dni nie wykryto zakażenia koronawirusem. Fot. Shutterstock
  • W powiecie kolneńskim od ośmiu dni liczba wykrywanych nowych przypadków COVID-19 wynosi 0
  • Spośród 38 tysięcy mieszkańców powiatu już prawie 10 tysięcy osób zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19
  • Obecnie najwięcej powiatów, w których liczba potwierdzonych zakażeń spadła nawet poniżej 0,66 na 10 tysięcy mieszkańców, jest w południowo-wschodniej i północno-wschodniej Polsce

W liczącym 38 tysięcy mieszkańców powiecie kolneńskim od ośmiu dni liczba wyrywanych nowych przypadków COVID-19 wynosi 0.

Pomogła niska gęstość zaludnienienia i szczepienia

Z pewnością w uzyskaniu tego pomyślnego wyniku walki z epidemią COVID-19 pomaga mała intensywność kontaktów między ludźmi, co wynika z faktu, że powiat kolneński jest terenem rolniczym. Gęstość zaludnienia jest tam niska - wynosi ok. 40 osób na kilometr kwadratowy. Dystans społeczny jest w tym regionie zachowywany niemal naturalnie.

Jak twierdzą lokalne władze i lekarze praktykujący w powiecie, decydujące znaczenie dla zahamowania epidemii koronawirusa ma jednak bardzo rozwinięta akcja szczepień i dyscyplina społeczna.

Spośród 38 tysięcy mieszkańców powiatu już prawie 10 tysięcy osób zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Oznacza to, że do tej pory co czwarta osoba przyjęła przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Mieszkańcy noszą maseczki

Jak mówił dla TVN24 Robert Suchodolski, lekarz z POZ w Kolnie, w mieście można dostrzec, że mieszkańcy stosują się do obostrzeń - większość z nich chodziła i nadal chodzi w maseczkach.

- Po drugie przeprowadzamy bardzo dużo szczepień, gdyż mamy 7 punktów szczepiennych w przychodniach plus punkt węzłowy w szpitalu. Szczepimy ok. 1000 osób tygodniowo w powiecie - zaznaczył lekarz.

Być może dobre wieści z powiatu kolneńskiego są "pierwszą jaskółką" wyraźnie już pokazującą, że epidemia COVID-19 się cofa i możliwa stanie się regionalizacja niektórych obostrzeń.

Czy powrócą strefy w powiatach?

Przypomnijmy, że w październiku 2020 r., gdy stosowano powiatowe, strefowe obostrzenia, rozporządzenie w tej sprawie wyodrębniało dwie strefy: czerwoną i żółtą, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia kierowało się wówczas liczbą zachorowań w poszczególnych powiatach w ostatnich 14 dniach. Tam, gdzie na 10 tys. mieszkańców zachorowań było więcej niż 12 - obowiązywała strefa czerwona, a tam, gdzie liczba nowych chorych na 10 tys. mieszkańców wyniosła między 6 a 12 - obowiązywała strefa żółta. Pozostałe powiaty należały do strefy zielonej

Obecnie najwięcej powiatów, w których liczba potwierdzonych zakażeń spadła nawet poniżej 0,66 na 10 tysięcy mieszkańców, jest w południowo-wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum