Korea Południowa: to najmłodszy wcześniak, który przeżył

Autor: Paweł Wernicki - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 21:49

Koreańscy lekarze utrzymali przy życiu dziewczynkę, która urodziła się cztery miesiące za wcześnie. Po pięciu latach poinformował o tym "Journal of Korean Medical Science".

Dziewczynka urodziła się w roku 2012 w Seulu po 21 tygodniach i 5 dniach przebywania w macicy Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Dziewczynka urodziła się w roku 2012 w Samsung Medical Centre w Seulu po 21 tygodniach i 5 dniach przebywania w macicy. Do 22 tygodnia ciąży mówi się o poronieniu, a nie o porodzie. Także wykonywanie aborcji dozwolone jest do 22 tygodnia ciąży. Aktywne podtrzymywanie życia przedwcześnie narodzonych dzieci stosuje się w zasadzie dopiero po 25 tygodniu.

Matka dziewczynki zaszła w ciążę bliźniaczą dzięki metodzie in vitro. Niestety, doszło do pęknięcia pęcherza płodowego. Lekarze poinformowali kobietę, że dzieci mają znikomo małe szanse na przeżycie.

Kobieta i jej mąż - których wcześniejsze próby z in vitro się nie powiodły - prosili jednak personel medyczny, aby spróbował podtrzymać życie noworodków.

Każde z dzieci ważyło nieco mniej niż pół kilograma i mierzyło około 30 centymetrów, co odpowiadało połowie długości ciała niemowlęcia urodzonego w 40 tygodniu. Mimo troskliwej opieki jedno z bliźniąt - chłopiec - zmarł dwa miesiące po narodzeniu na skutek infekcji. Dziewczynka natomiast nie tylko przeżyła, ale rozwija się normalnie. Jest tylko nieco mniejsza od rówieśników, musi też nosić okulary.

Poprzedni potwierdzony rekord należał do dziewczynki z USA, urodzonej po 21 tygodniach i 6 dniach ciąży.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum